baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Psikolojik ve fiziksel şiddet, ruhsal yapıyı derinden sarsıyor

Aile içi şiddet en yıkıcı travma

Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık

Şiddet gören çocuklar için ruhsal problemler kaçınılmaz hale geliyor. Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk-Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, aile içinde şiddete maruz kalan çocuklarda görülen ruhsal değişikliklerle ilgili bilgiler verdi.

Travmanın tipi ve şiddeti kadar kimin tarafından oluşturulduğu da önemli. Çocuklar için özellikle onları koruyup kollama görevine sahip ebeveynleri ve güven bağlarının temelini oluşturan ailesi tarafından uygulanan travmalar en yıkıcı olanlardır. Çocuk, ailesi sayesinde hem toplumsal ve sosyal rollerini öğrenir hem de davranış kalıpları geliştirir. Aile, temel güven duygusunun oluştuğu ve bireyin yaşam boyu kuracağı bağların temellerinin atıldığı çok önemli bir yapıdır.  Bu bilgilerden yola çıkarak aile içi şiddetin birey üzerindeki etkilerinin hiç de az ve azımsanacak boyutta olamayacağı ortadadır.

Uyku ve iştah problemleri yaşanıyor

Travmaya uğrayan çocuklarda en sık görülen değişiklikler, uyku ve iştahla ilgilidir.  Uyku kalitesinde ve düzeninde bozulma, gece kabusları görülebilir. İştahsızlık ve kilo kaybı yaşanabilir.  Kaygı düzeyi artar, yeni korkular ortaya çıkabilir, anne veya babasından ayrılmak istemeyebilir. Okul başarısında ve dikkatinde azalma olabilir. Bazı çocuklar tepkisel olarak daha sinirli ve gergindir. Daha önceden hiç yapmadığı olumsuz davranışları sergileyebilir..

Çocuklar, şiddeti örnek alıyor

Çocuk, sorun çözme yöntemi olarak ebeveynlerinin seçtiği bu yöntemi modelleyerek kendi sosyal hayatında şiddet kullanmaya başlar. Zaman içerisinde okuldan ve bulunduğu sosyal çevrelerden bu konuda şikayetler gelmeye başlar. Kendisine şiddet uygulayan ebeveynine karşı öfke duyar ve iletişimleri olumsuz yönde ilerler. Annesine ve ailenin diğer bireylerine yönelik uygulanan şiddet de çocuğun ruhsal dünyasında derin izler bırakır.

Aile dışında fiziksel şiddet gören çocuklarda bedeninde bulunan yara izleri ailelere fikir verebilir. Eğer şiddet uygulayan kişi çocuğu tehdit etmiş ve korkutmuşsa çocuk bunu ailesiyle paylaşmaktan korkabilir. Ancak çocuğuyla sağlıklı iletişim kuran ebeveynler bu bilgiyi bir şekilde onu incitmeden öğrenebilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir