baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Kışın yıpranan cildinizi 8 adımda onarın ve canlandırın

Baharla beraber yenilenme zamanı geldi!

Kış aylarında soğuk ve rüzgarlı hava nedeniyle ciltte kuruma, pullanma ve mat bir görünüm ortaya çıkabiliyor. Bahar aylarındaysa, cildin toparlanması için beslenmeden su tüketimine, yaşam tarzı değişikliklerinden kozmetik uygulamalara kadar bir dizi önlem alınması gerekiyor.

Uz. Dr. Ayşe Gül Erdoğan

Memorial Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayşe Gül Erdoğan, doğru cilt bakımı için önemli önerilerde bulundu:

1.Nemlendiricinizi cilt tipinize göre değiştirin

Kış aylarında yıpranan ve nemini kaybeden cilt için uygun nemlendiricilerin kullanılması çok önemlidir. Bu da ancak dermatoloji uzmanı kontrolünde, uygun ürünler seçilerek yapılabilir. Yeteri kadar nemlenen cilt, sağlıklı ve parlak görünür.

2.Cildinizi sabah akşam temiz tutun

Hava kirliliği ve makyaj, gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Bu nedenle temizleyicileri günde iki kez kullanmaya özen gösterilmeli. Uygun ürünlerle temizlenen ciltte, siyah nokta ve sivilce görülme riski azalır. Bu alışkanlık yaşlanmanın ciltteki etkilerinin önüne geçilmesi için de önemlidir.

3.Bahar güneşinin lekelendirmesine izin vermeyin

Özellikle baharın ilk güneş ışınları, cilde her zamankinden daha çok zarar verebilir. Güneş koruyucular, zararlı ultraviyole ışınlarından koruyarak hem yaşlanmayı önler hem de hem de kanserden korur. Güneş koruyucu ürünler, dışarı çıkılmadan 20-30 dakika önceden sürülmeli ve belirli aralıklarla yenilenmeli.

4.Suyun gençleştirici etkisinden faydalanın

Günde en az sekiz bardak su tüketilerek, vücudu toksinlerden arındırılıp, cildin daha nemli ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Çay, kahve veya meyve suları, bu ihtiyaca cevap vermez.

5.Antioksidan besinleri seçin

Bu gıdalar cilt hücrelerinin bakım ve onarımına yardımcı olup, güneşin zararlı etkilerinden korunmayı sağlar ve yaşlanma etkilerini azaltır.

6.Sigara dumanına maruz kalmayın

Sigara içindeki pek çok zararlı madde nedeniyle en büyük organımız olan cildimizin de düşmanıdır. Vücutta kan dolaşımını bozarak, hücre yenilenmesini engeller ve yaşlandırır.

7.Baharla birlikte harekete geçin

Düzenli egzersiz yapmak terleme yoluyla vücuttaki toksinlerin hızla atılmasına yardım eder.

8.Uzman yardımı alın

Dermatoloji uzmanının yapacağı değerlendirmeler sonrasında kişiye özel tedaviler belirlenebilir.

Cilt için en sık gerçekleştirilen uygulamalardan biri olan ‘peeling’te, özel solüsyonlarla ölü deri tabakası soyulur.

‘Mezoterapide’, vitamin, mineral, aminoasitler ve özel ilaçlarla yüz, boyun, el, dekolte bölgelerinde orta deri tabakasına ulaşılır. Bu sayede kırışıklıklar ve lekelerin giderilmesi amaçlanır.

Kişinin kendi kanından elde edilen trombosit adlı hücrelerin ve büyüme faktörü içeren zengin plazma sıvısının cildin orta ve alt tabakalarına küçük enjeksiyonlarla uygulanma işlemi olan ‘PRP’ ise parlaklık ve canlılık sağlar.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir