baymavislotbarportbetgrand pasha bet

YÜRÜTEÇ, DESTEK Mİ KÖSTEK Mİ?

ÇOCUĞUNUZ YÜRÜTECE BİNMELİ Mİ?

İlk adımları heyecanla beklenen bebeklerde yürüteç kullanımı, yürüme kabiliyetini köreltiyor. Birçok ebeveyn tarafından güvenli sanılan yürüteçler, ev kazalarına bağlı ciddi yaralanmalara da neden olabiliyor.

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurullah Şener; yürüteçle ilgili bilinmesi gerekenlere dikkat çekti:

Bebek yürüteçlerinin yararlı mı, yoksa zararlı mı olduğu hakkında uzun zamandır süregelen bir tartışma var. Aslında yürüteçler gereklilik arz etmeyen bir bebek bakım aracı.

Birçok anne baba yürüteçlerin güvenli olduğunu düşünür ve kendileri diğer işleri rahatlıkla yaparken bebeğin oynayıp eğlenmesine izin verir. Ayrıca yürütecin bebeğin yürümesini de hızlandırdığına inanır. Ne yazık ki, durum böyle değil. Yürüteçler gerçekte bebeğin yürümesine yardım etmez. Aksine yürüme kabiliyetini köreltir ve hatta bazı durumlarda yok bile edebilir. Yerde yapılan sürünme, emekleme, kendi etrafında yuvarlanma, tırmanma gibi aktiviteler yürüme öncesi kabiliyetlerdir. Yürüteç kullanımı yerine bebek, bu hareketleri yapması için teşvik edilmeli.

Kazalara neden oluyor

Yürüteçteki bir bebek anne babasından uzaklaşarak yaralanabiliyor. En sık merdivenden düşüyor. Sıklıkla kafa yaralanması da gözleniyor. Ayrıca ayak ya da başparmaklarını sıkıştırabiliyor. Öte yandan bebekler ayakta durur pozisyonda olduğu için normalde ulaşamayacağı yerlere daha rahat uzanabiliyor ve kendisi için tehlikeli olabilecek sıcak su, çay, zehirli maddeler ya da elektrikli aletler gibi maddelere ulaşabiliyor.

Ne gibi zararları var?

  • Yürüteç kullanan bebekler, kendi ağırlıklarına nasıl kaldıracaklarını öğrenemez.
  • Yürüteçler, bebeklerin sırtını desteklemez. Bu nedenle de bebekler sırtlarını nasıl dik tutacaklarını kavrayamaz.
  • Yürüteçteki bir bebek düşme esnasında nasıl dengede kalacağını anlayamaz.
  • Sapan şeklindeki koltuk, bebeklerin kalçasını yay gibi şekle sokabilir. Bu durum bacaklarda eğriliğe ve parmak ucunda yürümeye neden olur.
  • Bebekler yürüteçte ayaklarını göremez. Ancak yürüme için görme ve hissetme gerekir.
  • Hareket deneyimlerinde değişen oranlarda azalma, yürümeye başlamayan bebeklerde tekrarlayan hareketleri yapma da sınırlama, uygun olmayan hareket ve denge stratejilerinin kullanılması, omuz ve kalça eklemine aynı anda yük bindiren emekleme süresinde azalma yürütecin olumsuz etkilerinden bazıları.