baymavislotbarportbetgrand pasha bet

YAZIN SIK GÖRÜLEN KBB HASTALIKLARI

BADEMCİK VE KULAK ENFEKSİYONU VAKALARI ARTIYOR

Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, yaz aylarında artış gösteren burun kanamaları, bademcik rahatsızlıkları ve kulak enfeksiyonlarına uyarılarda bulundu:

Burun kanamaları: Kuru ve sıcak hava, alerjik hastaların etkilendiği ortamlar kanama riskini artırır. Özellikle burun damarlarının belirgin ve çok yüzeysel olduğu bireylerde şiddetli sümkürme ve burun kurcalanmasıyla kanama olabilir. Küçük çocuklar, kan sulandırıcı ilaç kullanan kalp ve tansiyon hastaları, günün en sıcak saatlerinde dışarıya çıkmaması gerekir.

Kanama olduğunda burun içine bol soğuk su çekilerek hiç pıhtı kalmayacak şekilde yıkamalı ve dik oturulup baş hafif öne eğilmeli. Burun kanatlarına her iki taraftan 5 dakika parmaklarla baskı uygulanmalı. Özellikle erişkin hastalarda kanama nedeni sıklıkla tansiyon yüksekliği olduğundan tansiyon ölçülmeli ve not edilmeli. Elbette akabinde KBB uzmanına muayeneye gidilmeli.

Bademcik iltihabı: Halk arasında bilinenin aksine yaz aylarında bademcik iltihabı daha sık görülür. Bunun başlıca sebebi, klimaların enfeksiyon ajanlarını yayması ve soğuk-buzlu içeceklerin sık tüketilmesi. Bu  enfeksiyonlar, KBB uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve tedavi edilmeli. Enfeksiyon hastalıklarından korunmak için hijyen kurallarına dikkat edilmeli. Saçlar havluyla kurulanmalı ve terli kıyafetler değiştirilmeli.

Yüzücü kulağı: Sıcak-nemli ortamda yaşamak ve sık suya girmek dış kulak yolu ve kulak kepçesi enfeksiyonuna neden olur. Hafif seyirden hayatı tehdit edici boyutlara kadar ulaşabilir.

Kulağınızı çubukla temizlerken dikkat

Dış kulak yolunun kulak temizleme çöpleriyle temizlenirken yapılan travma, keskin ya da künt uçlu nesnelerle kaşıma ve hatta kendi parmağıyla zorlama bile kanalda hasara yol açarak enfeksiyona zemin hazırlar. Dış kulak yolunun anatomik yapısının dar, uzun ve kıvrıntılı olması özellikle banyo ve yüzmelerden sonra bir miktar suyun içeride kalmasına, mikropların yerleşmesi için uygun ortam oluşmasına yol açar.

Kulağa fazla su girmesi zararlı

Sık aralıklarla duş almak, deniz ya da havuzda dış kulak yoluna fazla miktarda su girmesi dış kulak yolunun koruyuculuk fonksiyonunu bozar. Sık aralıklarla dış kulak yolunun temizlenmesi de aynı şekilde etki eder. Böylece bakteriler ve mantarların burada üreyip enfeksiyon oluşturması kolaylaşır. Bağışıklık sistemi düşük olanlar, diyabetikler ve dış kulak yolu etrafına radyoterapi alanlarda bu enfeksiyonun görülme riski daha fazladır.

Şiddetli ağrı varsa doktora başvurmalı

Hastalar kaşıntı, dokunmakla hassasiyet, şiddetli ağrı, bazen işitme kaybı veya kulakta dolgunluk hissiyle hekime gelirler. Ödem nedeniyle dış kulak yolu daralır. Kulak kepçesine dokunma ya da çiğneme hareketi ağrı oluşturabilir. Çok nadir ateş ve boyunda farklı boyutlarda bezeler de gözlenebilir.

Kulak tıkaçları kullanılmalı

Nemli ve rutubetli iklimlerde yaşayanlarla su sporuyla uğraşanlar daha çok risk altında. Bunlarda dış kulak yolunda sıvı birikimi deride yumuşama ve pH değişikliğine yol açarak hastalığa sık yakalanma eğilimi gelişir. Su geçirmeyen kulak tıkaçları enfeksiyonun önlenmesinde faydalıdır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir