baymavislotbarportbetgrand pasha bet

GÜNDE BİR AVUÇ KURUYEMİŞLE YILLARA MEYDAN OKUYUN

YAŞLILIKTA BESLENME REHBERİ

Emeklilik döneminde ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına karşı ‘renkli’ beslenerek önlem alabilirsiniz! Kanser ve kalp hastalıklarından korunmak için antioksidan açısından zengin sebze ve meyvelerin nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Araştırmalar, haftada 4 porsiyon fındık tüketenlerde tip-2 diyabet riskinin yüzde 13 oranında azaldığını; haftada 7 porsiyon tüketenlerdeyse kalp hastalıkları riskinin yüzde 29 düştüğünü gösteriyor. Günde bir avuç kuruyemişlere yıllara meydan okuyun.

Her yıl 28 Haziran–4 Temmuz arası ‘Emekliler Haftası’ olarak kutlanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu rakamlarına göre, Türkiye’de emekli maaşı alan 11 milyondan fazla kişi var. Her ne kadar ‘genç emekli’ sayımız birçok Avrupa ülkesindekinden fazla olsa da, önümüzdeki 20 yılda yaşlı emeklilerimiz, ‘gençleri’ geride bırakacak.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz Duman, sağlıklı bir emeklilik geçirmek isteyenler için beslenme tavsiyelerinde bulundu:

Temel ilke bağışıklık sistemini korumak

Yaşlanmak, vücutta azalan enerji ve hastalıklarla birlikte hayat kalitesini önemli ölçüde etkiler. Yaşlıların beslenmesinde temel ilke, enerji ve bağışıklık sisteminin korunmasıdır. Bu nedenle de beslenmede yağdan gelen enerji önemlidir.  Katı yağlardan uzak, mümkün olduğunca zeytinyağı veya fındık yağı ağırlıklı sıvı yağlar tüketmek gerekir.

Antioksidanlardan zengin beslenme enfeksiyonlardan korunmada rol oynar. Yaşlılar, enfeksiyonlara açıktır. Kanser ve kardiyovasküler hastalıklardan korunmada da önemli olan antioksidanlardan zengin beslenme, sebze ve meyveden zengin beslenmekle mümkündür.

Kalp damar hastalıklarında, bilişsel işlev bozukluklarında ve anemide folat yetersizliği de yaygındır. Folatın iyi kaynakları olan yeşil yapraklı sebzelere, meyvelere, kurubaklagillere diyette yer verilmeli.  Renkli ve sağlıklı bir diyetin en önemli renklerinden biri olan kırmızı sebze ve meyveler de, kırmızı rengini ‘likopen’ ve ‘antosiyanin’ olarak adlandırılan doğal pigmentlerden alırlar. Domates, greyfurt, karpuz, kuşburnu, çilek, kırmızı ahududu, vişne, kiraz, kırmızı pancar, kırmızı lahana, kırmızı biber, kırmızı turp gibi kırmızı besinlerde bulunan likopen, pek çok kanser türüne karşı koruyucu güçlü bir antioksidandır.

Saçlarınız için kuruyemişler

Yeni yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre; haftada 4 porsiyon fındık tüketiminin tip-2 diyabet riskini yüzde 13 oranında azalttığı, kan basıncına karşı koruyucu olduğu ve haftada 2 porsiyondan fazla alındığında hiç tüketmeyenlere göre yüzde 8 oranında tansiyon riskini düşürdüğü, haftada 7 porsiyon tüketenlerde kalp hastalıkları riskinin yüzde 29 oranında azaldığı saptandı. Tabii bu grubun yağ olduğunu, 1 gramında 9 kkal olduğunu unutmadan, günde ortalama 1 avuç yenmesi akılda tutulmalı.

Susamasanız bile su için

Yaşlılıkta en önemli problemlerden biri de susama hissinin azalmasıdır. Buna bağlı olarak dehidratasyon görülür. Yaşlı bireyler susamasalar bile kilo başına 30 cc su (ortalama 2 lt) tüketmelidir. Bunu takip edebilmek için kendi sürahilerini ayırmaları ve günlük limit koymaları faydalı olur.

Yaşlı bireyin her öğünde tüm besin gruplarından tüketmesi dengeli beslenmesini sağlar. Örneğin, kahvaltıda; peynir, yumurta (hastalıklarına göre sıklığı belirlenir), bol çiğ sebze (domates- salatalık) tam tahıllı ekmek. Öğle yemeğinde et / tavuk / balık / kurubaklagil, salata, tam tahıllı ekmek, akşam yemeğinde; sebze yemeği, yoğurt, tam tahıllı ekmek, salata, aralarda süt veya yoğurt, meyve, ceviz/fındık veya badem.

Yaşlılıkta beslenme ilkeleri

  1. Her öğün dengeli olarak 4 besin grubu tüketilmeli.
  2. Uygun yağ uygun miktarda tüketilmeli.
  3. Tuz ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı.
  4. Uygun vücut ağırlığı korunmalı.
  5. Haftada 2–4 kez kuru baklagil tüketilmeli.
  6. Her gün meyve ve sebze yenmeli.
  7. Su tüketimine dikkat edilmeli, miktarı takip edilmeli.
  8. Şeker ve şekerli besinlerden uzak durulmalı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir