baymavislotbarportbetgrand pasha bet

YAŞLILARI HASTA OLARAK GÖRMEYİN!

OLASI RİSKLER ENGELLENEBİLİR

Güven Çayyolu Sağlık Kampüsü Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Teslime Atlı, yaşlılığın hastalık anlamına gelmediğini; bu süreci sağlıklı ve keyifli geçirmenin mümkün olduğunu anlattı:

“Yaşlanma tüm organları etkiler. Ama en tipik yaşlanma damarlarda ortaya çıkar. ‘İnsanlar damarları kadar yaşlıdır’ sözü bundan dolayı doğrudur. Damarlarda yaşlanmayla esneklik kaybı olur, ve giderek sert bir boru halini alırlar. Bu durum, kan basıncının artması ve hipertansiyonla yakından ilgilidir. Ancak hipertansiyon kaçınılmaz bir sorun değildir, yaşlıların yüzde 30-40’ında kan basıncı normaldir. Damar sertliği denen bu durum; kalp, beyin, böbrekler başta olmak üzere tüm vücuttaki damarları etkiler.

Yaşın ilerlemesiyle hafif öğrenme zorluğu ve unutkanlık gelişebilir ama bu bunama düzeyinde değildir. Kalp ve böbreklerde ortaya çıkan değişiklikler de hastalık düzeyinde değildir. Vücuttaki yağ dokusu artar, kas ve kemik kitlesi azalır. Ancak osteoporoz yaşlıların yarısından azında görülür.

Yaşlanmanın doğal sonucu sanılıyor

Birçok kişi, yaşlılarda ortaya çıkan sağlık problemlerinin yaşlanmanın doğal bir sonucu olduğuna inanır. Ancak bu yanlış! Hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, kanser, felç, osteoporoz her yaşlıda görülmez. Çok ileri yaşlarda olup, aktif bir hayat süren, kendi işini kendisi yapan birçok insan var.

Eğer yaşlı bir bireyin tansiyonu veya şekeri yüksekse bu yaşlılıktan değildir. İdrar kaçırma, unutkanlık, nefes darlığı, kansızlık, depresyon, çeşitli ağrılar, kilo kaybı, iştahsızlık, az ya da çok uyuma gibi sorunlar da yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir. Bu sorunların görüldüğü yaşlıların, hemen doktora başvurması gerekir.”