baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Yaşam boyu sağlık için çocuğunuza süt alışkanlığı kazandırın

Süt kanser ve obeziteden koruyor

Sağlığın yaşam boyu korunması için çocukluk çağında yeterli ve dengeli beslenmek; özellikle de süt ve süt ürünleri tüketimine ağırlık vermek büyük önem taşıyor. Anne sütünden sonra çocuklarda en önemli besin kaynağının inek sütü olduğu uzmanlar tarafından da kabul ediliyor.

Liv Hospital Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Aydın sütün faydalarını ve çocuklarda süt tüketiminin önemini anlattı:

İçerisinde bulunan B2, B12, A vitaminleri, tiamin, niasin, fosfor ve magnezyum ile önemli bir besin öğesi kaynağıdır. Ama demir miktarının da düşük olduğu unutulmamalıdır. Çocuklar için önerdiğimiz günlük süt miktarı ortalama 2 su bardağı yani 500 ml kadardır.

Doğru süt tüketimi nasıl olmalı?

Açık sütü kaynatırken evde tam ayarlayamamak ve hava ile temas etmesi yüzde 60-100 gibi ciddi  protein ve mineral kayıplarına neden oluyor. UHT ve pastörize edilerek kullanılan sütlerde bu kayıp oranı çok az miktarda. Özellikle pastörize sütlerin kullanılması önerilmektedir.

Hangi yaşta hangi süt tercih edilmeli?

Özellikle 1 yaşa kadar kesinlikle inek sütü verilmemeli. 2 yaşa kadar da mümkün olduğunca inek sütü kullanımından kaçınılmalısınız. Yerine keçi sütü de kesinlikle kullanılmamalı. Ama kefir, yoğurt, peynir gibi sütün mayalanması ile oluşan ürünler tercih edilebilir. Birinci sırada kefir, ikinci sırada peynir, üçüncü sırada da yoğurt tercih edilmesini öneriyoruz.

Erken yaşta özellikle 1 yaş içerisinde başlanan inek sütü ciddi demir eksikliği anemisi, alerjik hastalıklara eğilim, kemik gelişiminde bozukluk, büyüme, gelişme geriliği gibi sorunlara yol açabiliyor.

Ömür boyu hastalıklardan koruyucu etki taşıyor

Süt içerdiği mineral, vitamin, protein, iyot, kalsiyum ile çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Karbonhidrat ve protein gibi besin öğeleri ile fosfor, magnezyum, flor, bakır ve çinko gibi besin öğeleri de içermektedir. Ayrıca sütün yeterli alımı, kemik erimesi riskini azaltıyor. Aynı zamanda süt alımı iyi olan çocuklarda diş çürükleri daha az görülüyor.

Süt tüketimi, ileri yaşlarda ortaya çıkabilen hipertansiyon hastalığı riski için de önem taşıyor. Kalsiyum, magnezyum ve fosforun az tüketimi ile kan basıncı artışı arasında ilişkili olduğu saptandı. Yeterli miktarda süt içerek kan basıncının düzenlenmesine de katkıda bulunabiliriz.

Kansere karşı da koruyucu

Süt alımı ile özellikle kalın barsak ve prostat kanserleri riskinde azalma görüldüğü bildiriliyor. Ayrıca süt ile beslenen çocuklarda kalsiyumun yağ yakıcı özelliği nedeni ile kilo kontrolü daha iyi sağlanmış; obezite sıklığında azalma saptanmıştır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir