baymavislotbarportbetgrand pasha bet

VÜCUT YAĞI ORANINIZ KAÇ OLMALI?

KİLONUZU DEĞİL YAĞ ORANINIZI DİKKATE ALIN

Diyetisyen Ali Dereli, “Tartıda gördüğünüz rakam veya giydiğiniz pantolonun bedeninden önce dikkat etmeniz gereken en önemli husus, vücut yağ oranınızdır” dedi

Vücudun düzenli işleyişi için yağlar, yaşamsal öneme sahip. Sağlıklı bir beden için önerilen düzeylerde yağ tüketmek ve bu dengeyi sağlamak gerekiyor. Aksi takdirde vücutta bulunan fazla yağ oranı, başta obezite olmakla beraber tehlikeli hastalıkları beraberinde getiriyor.

Karbonhidratlardan sonra vücudun ikinci enerji kaynağı olan yağlar; bazı vitaminlerin kullanılması, yedek enerji depomuz olması, organların korunması gibi görevler üstlendiğinden vücudumuzun yegane ihtiyaçlarından.

İdeal yağ oranı ne olmalı?
Vücuttaki ideal yağ oranının kadınlarda yüzde 25, erkeklerde ise yüzde 15 seviyelerinde olması gerekiyor. Vücuttaki yağ oranı genetik faktörler, yaş, cinsiyet ve vücut duruşuna göre farklılıklar gösterebiliyor. Bu oranların üzerindeki değerler,  sağlık tehdidi oluşturuyor. Kan bulgularında bozulmalara sebep olarak, obezitenin getirdiği hastalıklardan bir veya bir kaçına yakalanmanıza yol açıyor.

Tartıda gördüğünüz rakam veya giydiğiniz pantolonun bedeninden önce dikkat etmeniz gereken en önemli husus, vücut yağ oranınızdır. Bazı yanlış programlar sonucunda, kilo verseniz dahi vücut yağ oranınız artabiliyor. Bunun için tartının vücut analiz ekipmanlarından faydalanarak yağ oranınızı öğrenebilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir