baymavislotbarportbetgrand pasha bet

SICAK HAVALARDA VARİS ŞİKAYETLERİ ARTIYOR

VARİSLERDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Bacaklarda ağrı ve şişliğe yol açabilen varisler, önlem alınmadığında ciddi sağlık problemi haline gelebiliyor. Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülen varislerden ‘Variclose’ yöntemiyle, anestezi almadan, ağrı ve acı hissetmeden kurtulabilmek mümkün.

Hisar Intercontinental Hospital Kalp Damar Cerrahisi Bölümü Uzmanı Op. Dr. Mehmet Emin Öner, Variclose yöntemi hakkında bilgi verdi.

Varis, kanın kalbe dönüşümünü sağlayan toplardamarların aşırı basınç ve tıkanıklık sonucu genişleyerek kanı kalbe geri götürme fonksiyonlarını yitirmesi sonucu gelişir. Toplardamarlardaki kapak yetmezliği ve aşırı basınç sonucu bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişleyerek uzar ve büklümlü ve yeşil-mavi renkli bir görüntüyle varisler oluşur. Varisler tedavi edilmediğinde pıhtı oluşumuna, deride renk değişikliğine ve yaralara yol açabilir.

En çok kadınlarda görülüyor

Varis en çok erişkin insanların yüzde 20’siyle, 50 yaşını geçenlerin yüzde 50’sinde görülür. Yaşı 70’in üzerindeki hastaların yüzde 70-80’inde varis mevcuttur. Topuklu ayakkabı ve doğum kontrol hapı kullanımı toplardamarlarda pıhtıya neden olduğu için, varis kadınlarda daha sık ortaya çıkar. Uzun süreli hareketsizlik, fazla kilo ve genetik yatkınlık varise zemin hazırlar.

Kendinizi sıcaklardan koruyun!

Varis problemi yaşayan kişilerde oluşabilen bacak ağrılarında sıcak uygulaması yapılması çok sakıncalıdır. Deniz kenarında bacakların kuma gömülmesi ve kaplıcalar, tehlikelidir.

Variclose’de lazer ve radyofrekans yöntemindeki gibi ısı enerjisi kullanılmadığından doku ve cilt yanığı gibi komplikasyonlar oluşmaz. Bu sistemde tek bir iğne girişi yapılır. Bu sayede hastaya işlem sırasında anestezi yapılmasına gerek kalmaz.

  • Hastaya tedavide konfor sağlıyor
  • Genel ya da spinal anestezi gerektirmiyor
  • Teknik olarak lazer ve radyofrekans sisteminden daha kolay
  • Lazer ve radyofrekansta oluşan ısıya bağlı deri, sinir hasarı ve uyuşma riski ortadan kalkıyor
  • Hasta aynı gün işine ve günlük hayatına geri dönüyor
  • Tedavi sonrası deride leke ya da iz bırakmıyor
  • Hasta işlem bittikten 30 dakika sonra ayağa kalkıyor
  • İşlem, 10 dakika sürüyor
  • İşlem yapılan damarda kalıcı sertlik ve germe hissi olmuyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir