baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Uzmanlar sıvı, lif ve tatlı isteği için komposto öneriyor

İftar ve sahur sofralarında mutlaka komposto tüketin

Ramazan ayı boyunca hem sağlıklı beslenmek, hem de salgına karşı bağışıklığı korumak için iftar ve sahur sofralarında daha özenli olmak gerekiyor. Susuz kalan bedenimizin hem sıvı ihtiyacını karşılamak, hem de vücut dengemizi korumak için uzmanlar komposto tüketilmesini öneriyor.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neslişah Bozkaya Gök, neden komposto tüketilmesi gerektiğini anlattı:

Komposto ya da hoşaf; lezzetli besleyici ve sağlıklı bir içecektir. Sadece Ramazanda değil, yaz aylarında da ideal bir içecektir. Kurumuş meyvelerden yapılana hoşaf; taze veya yaş meyve ile yapılana ise komposto denir. Ancak faydaları aynıdır.

Meyve kompostosu, çocukluktan beri hepimizin bildiği geleneksel bir içecektir. Susuzluğu mükemmel şekilde giderir, tazeler, vitamin depolarını yeniler ve hangi meyvenin pişirildiğine bağlı olarak vücut üzerinde farklı bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak tüketilen meyve kompostosu, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca kalori içeriği çok düşük olduğu için kilo vermeye çalışan kişiler için ideal bir içecektir.

Sindirime yardımcı oluyor

Genel olarak komposto, kardiyovasküler aktiviteyi ve sindirim sistemini normalleştirmeye yardımcı olur. Aindirim sistemiyle ilgili bu benzersizliği; pişirildiği meyvelerin farklı lif içeriği ve bağırsaklarda bu diyet lifinin şişmesi için suyun gerekli olması gerçeğinde yatmaktadır. Böylece vücut, normal sindirim için gerekli tüm maddeleri hemen alır.

Kuru kayısı hoşafı: A, C, B vitaminlerini içerir. Kuru kayısıdaki potasyum miktarı , kalbin çalışması üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrıca içeriğindeki magnezyum, bazı anemi (kansızlık) türlerine yardımcı olur, yine içeriğindeki pektin bağırsaklar üzerinde olumlu bir etki gösterirken, vücuttaki kolesterolü ayrıca  ağır metalleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Kuru erik hoşafı: İçeriğindeki pektin sayesinde sindirimi iyileştirir. Özellikle laksatif etkisi ile kabızlığı iyileştirir ve hemoroidi olan kişiler için önerilir.

Kuru üzüm hoşafı: Potasyum bakımından zengindir. Kardiyovasküler sistem ve kolesterol üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kuru kayısı ve kuru üzümle yapılmış bir komposto ise kalp sağlığını iyileştirir.

Elma ve armut hoşafı: Metabolizmayı iyileştirir. Elma, kanserle savaşta önemli bir flavanoid kaynağı; armut ise çok iyi bir lif kaynağıdır.

Kuşburnu kompostosu: Tam bir C vitamini deposudur.

Kızılcık hoşafı: Bağışıklığı güçlendirir. Bir çalışmada kızılcık ve elma kompostonun; radyasyon koşullarında çalışan bireylerin diyetine dahil edilmesi önerilir.

Kiraz ve erik kompostosu: İçerdiği B2 vitamini sayesinde metabolizmayı ve merkezi sinir sisteminin durumunu iyileştirir.

Ayva kompostosu: Vücuttaki enfeksiyonu önleyici özelliklere sahip antioksidan içeriği yüksek tanen ve çözünür lif olan pektini içerir. Bu sayede bağırsak hastalıklarının iyileştirilmesinde ve kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı olur.

Ramazan ayında yapılan en büyük hatalar, az su tüketimi ve günlük 2 porsiyondan az meyve tüketimidir. Meyve kompostoları her iki ihtiyacı da karşılar.

Zencefilli kuru meyve kompostosu

Malzemeler

  • Elma (1 adet)
  • Armut (1 adet)
  • 1 ince dilim kök zencefil
  • Kişiye sayısına göre portakal
  • 4 karanfil tomurcuğu
  • 2 litre su

Hazırlanışı: Meyveleri suda kaynatın. Meyveler pişince üzerine zencefili ilave edin. Kaynayana kadar pişirmeye devam edin. Kaynayınca ateşten alın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir