baymavislotbarportbetgrand pasha bet

MEVSİMSEL DEPRESYONU ÖNLEYEN 10 ÖNERİ

MEVSİM DÖNÜŞLERİ RUHUMUZU YORUYOR

Memorial Şişli Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psk. Didem Üngör, mevsimsel depresyondan korunmak yapılması gerekenleri 10 maddede sıraladı:

Mevsim dönüşleri, beden sağlığı kadar ruh sağlığını da etkiliyor. Duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtiler bu dönemde artış gösteriyor. Mevsimsel depresyon denen bu tablo, eylül–ekim aylarında başlayıp, kış bitimine kadar devam ediyor.

Araştırmalara göre, günlerin kısalması, gün ışığındaki azalma ve daha uzun süre karanlığa maruz kalma etkili depresyon nedenleri arasında.

Belirtiler benziyor

Genel hüzün ve üzüntü hali, ağlama krizleri, geleceğe dair umutsuzluk ve olumsuz düşünceler, gerginlik hali, öfke patlamaları, yoğun kaygı hissi, enerjide azalma, yorgunluk, halsizlik, sosyal hayattan kendini geri çekme, önceden zevk alınan aktivite ve ilişkilerden uzaklaşma, uyku problemleri, iştah ve yeme alışkanlığında değişiklikler, konsantrasyon güçlüğü ve performans düşüklüğü görülen belirtiler arasında.

Mevsimsel depresyon tanısı için detaylı bir klinik değerlendirme gerekiyor. Psikolojik değerlendirme, fiziksel muayene ve laboratuvar testlerinin ardından hastanın durumu ortaya çıkıyor. Mevsimsel depresyon tanısı konulabilmesi için en az iki yıl üst üste, yılın aynı dönemlerinde bu belirtilerin ortaya gerekiyor.

10 önemli tavsiye

  1. Gün ışığından mümkün olabildiğince faydalanın. Sabahları erken kalkmak size bu konuda yardımcı olacaktır.
  2. Açık havada yapacağınız aktiviteleri artırın. Tempolu yürüyüşler, koşu ve açık havada yapılan egzersizler faydalıdır.
  3. Uyku düzeninize dikkat edin. Çok geç yatıp, uykunuzu alamadan sabahları erken kalkmayın.
  4. Düzenli, doğal ve sağlıklı beslenin. Ana ve ara öğünlerinizi atlamamaya özen gösterin.
  5. Su tüketiminize dikkat edin ve suyu artırın.
  6. Gün içerisinde kendiniz için ayırdığınız bir zaman dilimi belirleyin. Keyif aldığınız şeyleri yapmaya çalışın.
  7. Ruhsal olarak kendinizi besleyin.
  8. Çalıştığınız ortamda ve evinizde anılarınıza yer verin. Tatil fotoğrafları ve küçük detaylar size keyif dolu anlarınızı hatırlatacaktır.
  9. İlişkilerinize ve arkadaşlarınıza zaman ayırın. Birlikte programlar yaparak iletişimizi de güçlendirebilirsiniz.
  10. Yeni planlar yapın ve hedefler belirleyin. Kısa süreli koyulan hedefler daha kolay ulaşılabilir olacağı için motivasyonunuzu artıracaktır.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir