baymavislotbarportbetgrand pasha bet

TÜRKİYE’DE 50 YAŞ ÜZERİ 4 KİŞİDEN BİRİNDE KEMİK ERİMESİ VAR

KEMİK ERİMESİ ERKEKLERİ DE ETKİLİYOR

Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz, dünyada en yaygın görülen iskelet sistemi hastalığı. Kırıklar oluşuncaya kadar belirgin bir ağrıya neden olmadığı için sinsi ilerleyen hastalık, sadece kadınları değil, erkekleri de tehdit ediyor.

Bugün 50 yaş üzeri her 5 erkekten 1’i osteoporozdan etkilenirken, 2050’de bu hastalığa bağlı kalça kırığı riskinde yüzde 310’luk artış bekleniyor. Türkiye’de 50 yaş ve üzerindeki bireylerin yüzde 50’sinde düşük kemik yoğunluğu, yüzde 25’inde ise osteoporoz görülüyor.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilşad Sindel, erkeklerde osteoporoza bağlı kırık riskinin prostat kanseri riskinden daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Kadınlarda kemik kaybı, menopoz sonrası hızlanıyor; erkeklerde ise 50’li yaşlarda başlıyor. Östrojen, testosterona göre kemik mineral yoğunluğuyla daha güçlü ilişki içinde. Erkek osteoporozunda aşırı alkol alımı, kortizon kullanımı, hormon eksikliği gibi ikincil nedenler daha sık görülüyor. Erkeklerde hastalık konusunda yeterli farkındalığın sağlanmamış olması tedaviye uyumu da engelliyor.

En büyük nedeni düşmeler

65 yaş üzeri her üç kişiden biri kaza sonucu düşerken, osteoporoza bağlı kırıkların yüzde 90’ı bu düşmeler sonucu gelişiyor. Osteoporoza bağlı üst kol kırıklarının yüzde 75’i, el bileği kırıklarının yüzde 95’i ve omurga kırıklarının ise yüzde 25’i düşmeler sonucu ortaya çıkıyor.

Kalça kırığı ölüme yol açıyor

Osteoporoza bağlı kırıklar sıklıkla omurga, kaburga, kalça ve el bileğinde meydana geliyor. Omurga kırıklarına bağlı olarak kamburluk, sırt ağrısı, solunum problemleri ve günlük aktivitelerde kısıtlanma yaşanıyor.

Dünya nüfusunun yaşlanmasıyla osteoporoza bağlı kalça kırıklarının sıklığında büyük oranda artış yaşanıyor. Kalça kırıkları sonrası ilk yıl içinde yaklaşık yüzde 10-20 oranında ölüm görülüyor, hayatta kalanların yüzde 30’unda kalıcı sakatlık ortaya çıkıyor.

Korunma anne karnında başlamalı

Kemik kaybı 40’lı yaşlardan sonra başlıyor ve yerine yenisi konmuyor. Bu yüzden korunma kalsiyum ve D vitamini alımı yanında dengeli beslenmeye ve hormon yetersizliklerinin erken dönemde tedavi edilmesi önemli.

Rafine gıdaların tüketiminden, fast-food tarzı beslenmeden, fosforik asit içeriği yüksek gazlı içeceklerden kaçınılması gerekiyor. Çocukların uzun saatler bilgisayar karşısında zaman geçirmeleri yerine basketbol, voleybol, ip atlamak, zıplamak ve dans etmek gibi kemik yoğunluğunu artırıcı fiziksel aktivite ve egzersizleri yapması teşvik edilmeli.

Kimler risk grubunda?

 • Ufak tefek ve ince vücutlu olanlar
 • Ailede osteoporoz öyküsü bulunanlar
 • Erken menepoza girenler
 • Yaşlılar
 • Düzensiz regl olanlar
 • Hareketsiz yaşam sürenler
 • Uzun süre kortizon kullananlar
 • Tiroid hormonu çok çalışanlar
 • Sigara içenler
 • Aşırı miktarda alkol, kafein ve tuz tüketenler
 • Protein ağırlıklı beslenenler