baymavislotbarportbetgrand pasha bet

TÜRK KADINI NE ZAMAN MENOPOZA GİRİYOR?

18 EKİM DÜNYA MENOPOZ GÜNÜ

18 Ekim, Uluslararası Menopoz Topluluğu (IMS) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Dünya Menopoz Günü olarak kabul ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Polikliniği’nden Uzman Klinik Psikolog Elif Kandaz, bu kapsamda menopoz döneminin kadın üzerindeki biyolojik, psikolojik, sosyal ve kültürel etkilerini masaya yatırdı. Kandaz, sağlıklı bir menopoz dönemi için tavsiyelerde bulundu.

Yaşamının üçte birini menopozal dönemde geçiren kadında gece terlemesi, sıcak basmaları ve uyku sorunları gibi vazomotor değişiklikler; anksiyete, depresyon, huzursuzluk, cinsel ilgide azalma gibi psikolojik değişiklikler ve vajinal atrofi, stres ve ağrılı cinsel ilişki gibi atrofik değişiklikler şeklinde ortaya çıkan östrojen eksikliğine bağlı birtakım değişiklikler görülebilir.

Psikolojik belirtilere dikkat

 • Depresif ruh hali: Hayattan keyif almamak, kendinden memnuniyetsizlik, enerji kaybı.
 • Sinirlilik: Ani öfke patlamaları.
 • Kendine olan güvende azalma: Fiziksel değişimler, yeterliliğinin sorgulanması.
 • Karar vermede zorluk çekme: Kendine olan inancın zayıflaması.
 • Kaygı (endişe)
 • Unutkanlık
 • Dikkat toplamada güçlük çekmek
 • Kendini değersiz hissetme
 • Uykusuzluk
 • Yorgunluk hissi
 • Baş dönmesi nöbetleri
 • Cinsel istekte azalma

Sigara bağımlıları menopoza erken giriyor

Ev kadınları ve kırsal kesim kadınlarının işçi ve diğer meslek grubu kadınlara göre menopoza bir yıl daha geç girdiğini gösteren araştırmalar mevcut. Kimi araştırmalar bekar kadınlarda menopozun evli kadınlara göre daha erken başladığı, sigara bağımlılarının 1.5 yıl kadar daha önce menopoza girdiğini ortaya kondu.

Son gebelik yaşının menopoz yaşının yüksekliğiyle bağlantılı olduğu, kötü beslenmeyle erken menopoz arasında bir ilişki olabileceğini ileri süren, alkol tüketimi ve obezitenin geç menopoza neden olabileceğini gösteren araştırmalar da mevcut.

Türk kadını 45-49 arasında giriyor

Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması’nda menopoz yaş aralığı 45-49 arasında. Eşin ölümü veya hastalığı, boşanma, ayrılık, işsizlik, ebeveyn ölümü, yaşlıların bakımı, çocukların bağımsızlığını kazanıp evden ayrılması (boş yuva sendromu), bu yaş aralığını değiştirebilir.

Hamile kalma korkusunun olmaması, büyük anne olmanın verdiği mutluluk, çocukların evden ayrılması ile yeniden özgürlüğe kavuşulması, arzulanan amaçlar için beklenen fırsatların doğması, evlilik yaşantısından alınan doyumdaki değişiklikler ve aile odaklı yaşam tarzından ev dışında da yapılabilecek aktiviteler bulabilme gibi olumlu değişiklikler de var.

Bir kadının kendine olan güveni azsa, kendi değerinin farkında değilse ve yaşamdan aldığı keyif düşükse her alanda olduğu gibi menopoz döneminde de pek çok sorun yaşar. Araştırmalar, menopoz döneminde eşin önemli bir sırdaş olarak görüldüğünü ortaka koydu.

Duygusal destek, psikolojik sorunları hafifletebilir

Gerek eş gerekse çocuklar, bu dönemde kadının yaşadığı ruhsal bunalımı kişiselleştirip kendi üzerlerine almak yerine anlayışlı davranmalı. Tıpkı adet dönemi öncesi ve adet döneminde olduğu gibi hormonal değişime bağlı yaşanan agresif ve hassas tutumlar normal karşılanmalı. Menopoz döneminde kadının yaşadığı hormonal değişimin önüne geçemediği ve psikolojik yansımaları olduğu kabullenilmeli. Özellikle eşin duygusal anlamda destekleyici davranışlar sergilemesi kadının bu dönemde karşılaşabileceği psikolojik sorunları daha hafif yaşamasını sağlayacaktır.