baymavislotbarportbetgrand pasha bet

TÜP BEBEKTE DOĞRU BİLİNEN 10 YANLIŞ

BUNLAR KAFALARI KARIŞTIRIYOR!

Toplumda tüp bebek tedavisiyle ilgili bilgi kirliliği var. Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serkan Oral, çiftlerin en çok merak ettikleri ve yanlış bildikleri konuları derledi:

1-Zor ve ağrılı bir tedavi yöntemidir!

Tedavi, günümüz teknolojisi sayesinde pratik hale geldi. İlaçların sayısı ve yan etkileri azaldı, tedavi süreçleri kısaldı.  Hastalar, tedavinin hiçbir aşamasında ağrı ya da acı hissetmezler.

2-İkinci deneme daha başarılıdır!

İlk üç deneme aynı başarı oranına sahiptir, daha sonra başarı oranları düşer. İkinci denemede başarı şansını artırdığı düşünülen durum, ilk tedavide başarılı olamama sebeplerinin daha ayrıntılı olarak araştırılmasıdır.

3-Kadın yataktan kalkmamalıdır!

Transfer aşamasında yerleştirilen embriyolar ayağa kalkmakla düşmez. Hatta tam ters etkiye sebep olur. Sürekli yatan kadın strese girer. Stres, gebeliği olumsuz etkiler.

4-Çoğul gebeliklere yol açar!

35 yaşının altındaki kadınlara her denemede tek embriyo transferine izin verilir. Farklı durumlarda ise en fazla iki embriyo transferi yapılır. Bu şekilde çoğul gebelik riski minimuma indirilir.

5-Her yaşta tüp bebekle çocuk sahibi olunabilir!

Kadın 30 yaşına kadar doğurganlığını korur, daha sonra üreme şansı azalır. 40’da ise belirgin bir biçimde düşer. Yani annelik şansı bebek tedavisine güvenilerek ertelenmemeli.

6-Hastaların sperm ve yumurtaları karışabilir!

Her aşamada kimlik kontrolleri birden fazla kişi tarafından yapılır. Embriyoloji laboratuvarları yüksek güvenlik sistemlerine sahiptir.

7-Hiç sperm hücresi olmayan erkeğin baba olma şansı yoktur!

Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber sperm bulma yöntemleri geliştirildi. Mikroenjeksiyonla bulunan tek bir spermle bile  gebelik şansı yakalanabilir.

8-Tüp bebekte başarı oranları yüzde 100’dür!

Başarı oranları yaklaşık yüzde 65’tir. Bu başarı oranını yükselten ve azaltan faktörler var.

9-Tedavide kullanılan ilaçlar kanser riskini artırır!

Tedavide kullanılan ilaçlar ve yapılan uygulamalarla ilgili araştırmalar, tüp bebek tedavisinin kansere yol açmadığını kanıtladı.

10-Tüp bebek tedavisi erken menopoza yol açar!

İlaç tedavisiyle umurtalar geliştirilir ve toplanır. Mevcut yumurta sayısının azalmasına yol açacak herhangi bir müdahale yapılmaz.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir