baymavislotbarportbetgrand pasha bet

TIRNAK MANTARINA LAZERLİ MÜDAHALE

AĞRIYA VE KOKUYA NEDEN OLUYOR

Tırnak mantarı tedavi edilmezse, estetik problemlerin yanı sıra enfeksiyonlara da neden olabiliyor. Lazer tedavisi, rahatsızlığın iyileştirilmesinde öne çıkıyor.

Memorial Ankara Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, lazerle tırnak mantarı tedavisi hakkında bilgi verdi.

Renk ve şekil bozukluklarıyla kendini belli eden tırnak mantarı, bulaşıcıdır. Daha çok yetişkinlerde görülen bu sağlık sorunu, ağrı ve kokuya neden olarak kişinin yaşam kalitesini düşürür. Kalp, şeker ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkları olan kişiler tırnak mantarına karşı daha dikkatli olmalı. Rahatsızlığın ortaya çıkmasındaki başlıca sebepler şu şekilde sıralanabilir:

  • Ortak terlik ve ayakkabı kullanımı
  • Hijyen kurallarına uyulmaması
  • Spor merkezleri ve havuz gibi ortak kullanım alanlarında yere ayakkabısız veya terliksiz basılması
  • Mantar enfeksiyonlarının oluşması kolaylaştıran nemli ortamlar
  • El ve ayakların yıkandıktan sonra iyice kurulanmaması

Tırnak mantarı tedavisinin etkili şekilde yapılabilmesi için ağızdan alınan mantar haplarının üç ay süreyle kullanılması gerekir. Bu haplar karaciğerden atıldığı için, karaciğer fonksiyon testleri çok dikkatli bir şekilde takip edilmeli.  Karaciğer fonksiyonları bozuk olan hastalarda ağızdan mantar tedavisi yapılması sakıncalıdır. Bu nedenle son yıllarda lazerle tırnak mantarı tedavisi yapılması ön plana çıktı.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi, kısa dalga boylu ‘Nd-Yag’ olarak adlandırılan özel bir lazer ışığı kullanılarak yapılır. Hedef, tırnakların 39-42 derece olana kadar ısıtılmasıdır. Herhangi bir ağrı kesici ya da anestezi kullanılmadan yapılan işlem yaklaşık 15 dakika sürer. Tedaviye tırnağın dibinde temiz tırnak çıkması görülene kadar devam ettirilir.

Genellikle ayda bir kez yapılan beş seanslık tedavi yeterli olmaktadır. Hastalar, uygulama sonrasında aynı gün iş ve sosyal yaşamlarına dönebilirler.