baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Tavuk etini besin değerini koruyarak pişirmenin yolları

Doğru pişirme yöntemlerini biliyor musunuz?

İyi beslenebilmek için yemeğin nasıl pişirildiği ve besinlerin içindeki vitamin ve minerallerin pişirme sırasında korunabilmesi önemli.

Diyetisyen Canan Aksoy

Diyetisyen Canan Aksoy, “Hayvansal protein tüketiminde öncelikli tercihlerimizden biri olan tavuk etini, besin değerini kaybetmeden doğru şekilde pişirmek, sağladığı faydadan tam anlamıyla yararlanabilmenin en önemli koşuludur” dedi. Aksoy, tavuk etini besin değerini koruyarak pişirmenin yollarını anlattı:

Tavuk eti önemli bir protein kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda demir, B vitaminleri, özellikle de B12 vitamini ve çinko içermesi açısından değerlidir. Beslenmemizde yer vermemiz gereken değerli protein kaynaklarından biridir. Bu nedenle satın alma sırasında gösterdiğimiz hassasiyeti, besin değerlerini koruyarak tüketmek açısından, pişirirken de göstermeliyiz.

Mutfak kültürümüzde tavukla ilgili pek çok yemek pişirme şekli var. Çevirme, kızartma, ızgara, tava, kavurma, yahni, güveç, sahan, buğulama, kapama, haşlama bunlardan bazıları.

  • Yapılan tüm ön işlemlerde hızlı davranılmalı, oda sıcaklığında uzun süre bekletilmemelidir. Piliç etinin soğuk zincir açısından hassas yapısı gereği buna özellikle dikkat edilmeli.
  • Marinasyon, beyaz etin yumuşatılması ve lezzetlendirilmesi için önemli bir işlemdir ancak oda sıcaklığında fazla bekletilmeden hızlıca buzdolabına alınmalı ve üstleri kapalı olarak muhafaza edilmeli.
  • Tavuk eti pişirilirken haşlama, fırınlama (mümkünse fırın torbası kullanarak) veya buğulama yöntemleri tercih edilmelidir.
  • Yemek hazırlarken kullanılan yağın veya yağın içine eklenen baharatların yanmamasına da ayrıca özen göstermelidir.
  • Tavuk eti orta ateşte ve içi çiğ kalmayacak şekilde iyi pişirilmelidir. Eti az pişirerek içini çiğ bırakmak veya çok uzun süre pişirme işlemlerinden kaçınılmalıdır. Tavuk eti, iç sıcaklığı 72 dereceye geldiğinde pişer. Özellikle iri bütün tavukların yeterli derecede piştiğini anlamak için bir saplama termometre de kullanabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir