baymavislotbarportbetgrand pasha bet

‘TANI ALMAYAN MİLYONLARCA İNSAN VAR’

DÜNYA HEPATİT FARKINDALIK GÜNÜ 

Türk Gastroenteroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Birol Özer, Dünya Hepatit Günü nedeniyle özel bir açıklama yaptı. Özer, “Türkiye’de Hepatit B virüsünü taşıyanların oranı yüzde 4. Semptom görülmemesi nedeniyle, hastalığı teşhis edilmemiş milyonlarca HBV’li insan var” dedi.

Dünyada kronik HBV enfeksiyonu taşıyan kişilerin sayısı 350 milyonken, iki milyar kişi hayatının bir döneminde virüse maruz kalıyor.

Batı Avrupa’da enfeksiyonların büyük bölümü enfekte kişiyle cinsel temas ya da iğne ve enjektör paylaşımıyla bulaşıyor. Asya ve Ortadoğu’da HBV en yaygın olarak anneden çocuğa ya da çocuktan çocuğa geçiyor.

Prof. Dr. Özer, Hepatit B virüsü açısından inaktif taşıyıcı olarak adlandırılan bireylerde virüsün çoğalma hızının oldukça düşük ve karaciğer testlerinin normal oluğunu ifade ederek, bu gruptaki hastaların tedavisiz izlendiğini kaydetti.

Kronik HBV’yi vücuttan tamamen yok edecek bir kür yok, ancak daha ağır ve hayati tehdit oluşturan komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardım eden iki tip tedavi var. İnterferon tedavisi, antiviral ve bağışıklık sisteminin enfeksiyona yanıtını güçlendirmek yoluyla etki gösteriyor ve iğneyle uygulanıyor.

Direkt etkili antiviral tedaviyse virüsün kendini kopyalarken kullandığı sürece doğrudan müdahale ederek, kandaki virüs miktarını azaltıyor.

Aşı sadece daha önce virüse maruz kalmamış bireylerde etkindir. Birer ay arayla üç doz uygulanması yeterli olur.  HBV riski taşıyan kişilerin, teşhis için basit kan testleri hakkında hekimlerine danışmaları gerekiyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir