baymavislotbarportbetgrand pasha bet

SÜPER KADIN SENDROMU

HER ŞEYİ MÜKEMMEL YAPAMAZSINIZ!

Hem işte hem evde hem de sosyal hayatta mükemmelliği yakalamak için çabalayan kadınların sendromu var! Süper Kadın Sendromu”

Medicana Konya Hastanesi’nden Uzman Psikolog F. Işıl Yenikaynak anlattı:

Birçok kadın kariyer hedeflerini gerçekleştirmek için çaba gösteriyor. Kadının kendine çalışma hayatında bir yer bularak ekonomik özgürlüğünü de yaşama arzusu ön plana çıkıyor. Kadın evinde ideal bir eş, çocuğuna iyi bir anne ve iş yerinde iyi bir kariyer için büyük çaba sarf ediyor. Bu tempo içerisinde koşuşturan, her şeyin üstesinden gelmeye çalışan kadının mükemmeliyetçi bir yapıya büründüğü görülüyor.

Kadının hayatı tamamen kontrol altına alıp sorgulaması, her bulunduğu ortama yetme çabası ve kusursuza ulaşma arzusu süper kadın sendromunu ortaya çıkardı.

Her şeye yetişemiyorlar

Mükemmeliyetçi bir yapıya bürünen kadınlar zaman içerisinde aile ve sosyal çevreden gelen beklentileri karşılamaya çalışırken kendilerine olan sorumluluklarını yerine getiremeyip, ruhsal problemlemler yaşamaya başladılar.  Temelinde mükemmeliyetçiliğin olduğu bu sendromda kadının agresif davranışları, hırçınlık, güç, en iyiyi yapma isteği; çabuk öfkelenme, depresyon, anksiyete, panik atak, obsesif kompulsif gibi psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor.

Aileye duygusal baskı

Bu sendromu yaşayan kadınların zamanla ailesi ve çevresindeki bireylerle olan iletişimi zayıflıyor. Bunun nedeni, kadının eşine ve çoğuna olan duygusal baskısı.

Bu sendromu yaşayan kadının çocuğunun da etkilendiği unutulmamalı. Çocuğunun sosyal alanda aktif olmasını, hedeflerinin hepsini gerçekleştirmesini, sınavlarda iyi dereceler getirmesini isteyen anne, denetleyici ve baskıcı davranışlarıyla sorunlar yaşamasına yol açıyor.

Süper kadın sendromu yaşayan annenin çocuğu da ilerleyen hayatında aynı sendromla karşı karşıya geliyor Çünkü kız çocuklar, küçük yaşlardan itibaren verilen telkinler, yetiştirilme tarzı, sosyal çevreden öğrendikleriyle beraber anneyi model alıyor.

Süper kadınlara tavsiyeler

  • Doğru iletişim kurun.
  • Başkaları için değil, kendiniz için yaşayın.
  • Sınırlarınızın farkına varın ve ulaşabileceğiniz hedefler koyun.
  • İnsanları kusurlarıyla kabul etmeye çalışın.
  • Sorumlulukları paylaşın, gerektiğinde yardım isteyin.
  • Fiziksel ve ruhsal yönden sağlığı etkileyecek olumsuzluklardan kaçının.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir