baymavislotbarportbetgrand pasha bet

STRESLİ YAŞAM GÜNDÜZLERİ DE DİŞ SIKTIRIYOR

HASTALARIN ÇOĞU FARKINDA DEĞİL

Geceleri istem dışı dişleri gıcırdatma bilinen bir sorun. Ancak son yıllarda insanlar gün içinde de dişlerini sıkıyor ve gıcırdatıyor. Genelde bu durumu fark etmiyorlar bile. Şehir ve iş hayatına bağlı yaşanan stres, dengesiz beslenme ve hareketsizlik, farkına varmadan diş sağlığımızı kaybetmemize neden olabiliyor. Bu hasar bazen başlangıç düzeyindeyken,  bazen de ilerleyip büyük tedaviler gerektirebiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Gökhan Gerek, diş gıcırdatmayla ilgili önemli bilgiler paylaştı:

Diş gıcırdatma, yıllar içinde dişlerin aşınmasına, kırılmasına ve diş yüksekliğinin azalmasına neden oluyor. Şehir hayatının getirdiği hızlı yaşam, sürekli bir yere yetişme telaşı, aile içinde yaşanan gerginlikler vücudumuzun stresle başa çıkmasını zorluyor.

Diş ve diş eti arasında boşluk

Ağızda stres oluşmaya başladıktan sonra, ilk tepki dişle diş etinin birleştiği düzeyde, dişin boynunda oluşuyor. Buna kama defekti deniyor. Dişle diş eti arasında tırnak girecek kadar bir boşluk oluşuyor ve duyarlılık başlıyor. Ardından aşınmalar, kırılmalar meydana geliyor. Diş minesi kalkarak altındaki, daha yumuşak olan dentin tabakası ortaya çıkıyor. Dişlerde, kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerindeki gibi halkalar görülüyor. Kişide çene eklemi ağrıları ve bununla beraber yüz ve boyun ağrıları başlıyor.

 40 yaş üstü erkeklerde yaygın

Depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar, hatalı yapılmış dolgu veya porselen kaplama, çok sert ve asidik besinler tüketmek de ağızda strese yol açıyor. Bu durum en çok 40 yaş üstü erkeklerde, özellikle ofis çalışanlarında görülüyor.Çoğu bankacı ve mühendis.

 Hastalar kabullenmek istemiyor

Hastalar genellikle dişlerindeki sıcak-soğuk hassasiyeti sebebiyle kliniğe başvuruyor. Çoğu sorunlarının temelinde stres olduğunu kabul etmek istemiyor. Tedavi için öncelikle farkındalık oluşturmak gerekiyor. Gece koruyucu bir plak uygulamasıyla tedaviye başlanıyor. Son yıllarda lazer, ağızdaki stresin tedavisine büyük katkı sağlıyor. Ayrıca radyo frekans ve çene eklem içi lavaj denilen yöntemler de başarı sağlıyor. Psikolojik destek almak ise sorunu tamamen ortadan kaldırıyor.