baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Solunum sistemi hastalıkları 3 yıldır en çok hastaneye yatış sebebi oldu

 ‘Astımda tam kontrol ile hastalar normal hayatlarına devam edebilir’

Dünya Astım Günü kapsamında açıklama yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım, “Astım kronik ancak yönetilebilir bir hastalık. Hastaların yaşam standartlarını devam ettirebilmeleri için tedavilerini düzenli almaları çok önemli” dedi.

Ataklarda hastalar nefes darlığı, öksürük, hırıltılı soluk alıp verme ve göğüste baskı hissi gibi yakınmalar yaşıyor. Yıldırım, “Atakların sık tekrarlaması hastaların akciğer kapasitesinde azalma olmasına yol açıyor. Ayrıca akciğerlerin erken yaşlanmasına neden oluyor. Hastaların ilaçlarını aksatmadan düzenli olarak almaları atakları en aza indirecektir” diye konuştu.

Pandeminin de etksiyle solunum sistemi hastalıkları son 3 yılda açık ara farkla en çok hastane yatışına sebep olan hastalık grupları arasında yer alıyor.

Covid ile enfekte olma endişesiyle mevcut astım hastalarının birçoğu hekimlerinin verdiği tedaviye uyum gösteriyor. Aynı zamanda ilaçlarını aksatmıyor. Önceleri sadece semptomatik olduklarında ve alevlenme dönemlerinde ilaç kullanan bazı hastalar; düzenli tedaviye uyumları sayesinde daha rahat nefes alıyor.

Salgın döneminde yeni teşhis oranlarında düşüş var

Salgın koşullarında riskli grupta yer alan astım hastalarının izolasyonla kendilerini korumaları gerekiyor. Hastaneye gitmemeyi tercih etmeleri ve hekimlerin salgınla mücadeleye öncelik vermiş olması sebebiyle; hem yeni teşhis oranlarında düşüş gözlemliyoruz, hem de mevcut hastaların bir kısmının tedavi ve takip süreçleri aksıyor.

Çocuk hastalarda ise aileye büyük görev düşüyor. Çocukların aktivitelerini engellememek ve yanlarında sigara içmemek önemli. Gebelikte de astım tedavisinin devam etmesi gerekiyor. Gebe astım hastasının atak geçrimesi, bebek için ciddi sorunlar oluşturabiliyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir