baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Sirkeyi sağlık için tüketenlerin oranı son 2 yılda 5 kat arttı

Sirke mucizesinin yeni tadı ‘Yudumluk Sirkeler’

Kemal Kükrer, geleneksel fermentasyon yöntemiyle üretilen, içimi kolay yeni ‘Yudumluk Sirkeler’ serisini sundu. Sirkeler; meyve ve baharatlarla zenginleştirilerek içimi kolaylaştı.

Covid-19’un tüketicilerin alışkanlıklarında yarattığı değişimlerden birisi de artan sirke kullanı oldu. Eskiden çoğunlukla mutfaklarda ya da temizlikte kullanılan sirke; bu dönemde sağlık amaçlı tüketildi.

Hülya Gündoğan Uçarlar

Ajinomoto Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Hülya Gündoğan Uçarlar, “Son 2 yılda sirke tüketicileri arasında sirkeyi sağlık amacıyla içenlerin oranının yüzde 10’dan yüzde 46’ya; neredeyse 5 katına çıkması oldu. Sirke kolay ulaşılabilir, doğal ve faydalı ama kolay içilebilir değil. Bu doğal ürünün içimini hem kolay hale getirecek, hem de fonksiyonel fayda yaratacak meyve ve baharatlarla zenginleştirdik. Faydası uzmanlar tarafından da teyit edilen elma sirkesini baz alarak dört çeşit yudumluk sirkemizi tüketicilerimizin beğenisine sunduk” dedi.

Uzman  Diyetisyen Selahattin Dönmez, sirkenin birçok klinik araştırmaya konu olduğunu belirtti:

Selahattin Dönmez

“İnsanlar üzerinde yapılan klinik araştırmalar; öğünlerde günde 3 yemek kaşığı kadar tüketilen elma sirkesinin iştah kontrolünü sağladığını gösterdi. İnsülin direncini kırarak sağlıklı zayıflamada etkili olduğuna işaret etti. Düzenli ve uygun miktarda içilen elma sirkesinin organ çevresi yağlanmayı azalttığı; bel çevresi yağ depolarını erittiği; ayrıca tokluk süresini uzattığı da ortaya çıktı. Bal, alıç, adaçayı, biberiye gibi tıbbi otlar, sandaloz sakızı gibi reçinelerle lezzetlenen elma sirkeleri; sirkenin sağlık etkilerini artırmakta. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten virüslerden arınmaya, form tutmaktan sindirimi rahatlatmaya kadar bir çok fayda sağlamaktadır.

Yemek Yazarı-Araştırmacısı Aylin Öney Tan ise sirkenin geçmişinin binlerce yıla dayandığını anlattı.

Ballı Elma Sirkesi

Bal, sirke ve ılık su ile yapılan ‘Sirkencübin’ isimli şerbet, yüzyıllar boyunca Osmanlı Mutfağında tüketilmiştir. Ayrıca tarihte birçok hastalığın şifası olarak bilinmektedir. Adı, Hz.Mevlana’nın Mesnevi’sinde geçmektedir.

Sandaloz Sakızlı Elma Sirkesi

Ağrı dindirme, tansiyonu düzenleme, bağırsakları çalıştırmanın yanı sıra; kilo vermedeki etkisinden dolayı son dönemlerde Sandaloz Sakızı adından söz ettiriyor.

Elmalı Alıç Sirkesi

Alıç meyvesi, antioksidan özellikteki flavonoidler ve vitaminler  yönünden zengindir. Bu özelliği ile kalp ve damar hastalıklarından idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye kadar birçok olumlu etki göstermektedir. Antioksidanlar vücuda giren serbest radikallerle savaşmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Damarlarda oluşan yüksek kan basıncı nedeniyle ortaya çıkan yüksek tansiyonu düzenlemektedir.

Dört Hırsız Sirkesi

Dört hırsız, 17.yy’da Fransa’da 25 milyonu öldüren veba salgınında ölen zenginlerin evlerini ve cesetlerini soydu. Buna rağmen hastalanmadı. Dört hırsız, bir sirke ile ellerini yıkadıklarını ve gargara yaptıklarını söyledi. Bu sayede idamdan kurtuldu. Bu formül, 1748 ve 1884 Fransız Kodekslerine kaydedilerek, eczanelerde kullanıldı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir