baymavislotbarportbetgrand pasha bet

SICAK HAVADA BAŞIMIZ DAHA ÇOK AĞRIYOR

SICAK HAVADAN BEYNİMİZ DE ETKİLENİYOR MU?

Güneş ışınları etkisini artırdıkça, baş ağrısı, baş dönmesi ve MS gibi hastalıkların şiddeti de artabiliyor

Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü ve Nöroloji Uzmanı Dr. Hale Gökmen, yaz aylarında artış gösteren nörolojik hastalıklar hakkında bilgi verdi.

Baş ağrısı: Migren hastaları baş ağrılarının sıcak havalarda arttığını fark eder. Sıcak havaya eklenen nem oranı da önemli bir tetikleyici. Yani nemli ve sıcak yaz günlerinde baş ağrısı riski artar. Yürüyüş yapıp, yeterli sıvı almazsanız şikayetleriniz şiddetlenebilir.

National Headache Foundation’ın çalışmalarına göre, kronik baş ağrısı ya da migreni olan hastaların yüzde 75’i sıcak artışı ve rüzgarlı havalardan kaçınmak için dışarıda yapılan spor faaliyetlerini erteliyor.

Yazın özellikle deniz kenarlarında sıcak havada tetikleyicilere eklenen bir diğer faktör ise parfüm kokusu olan güneş kremi kullanmak.

Baş ağrısı aynı zamanda sıcak çarpmasının da önemli bir belirtisidir. Zonklayıcı baş ağrısının yanında kas krampları, çarpıntı, mide bulantısı ve kusma, yorgunluk, kuru ve soğuk  cilt belirtileri arasındadır.

Ortostatik hipotansiyon: Sık görülen bir diğer nörolojik semptomsa baş dönmesi ve dengesizlik hissidir. Bu gibi durumlarda sıcak nedeniyle sıvı kaybedilmesi sonucu tansiyon düşer, özellikle de ayağa ani kalkışlarda fenalık hali ve baş dönmesi yaşanır. Bu, ortostatik hipotansiyona bağlı değişikliklerdir. Ortostatik hipotansiyona eğilimi en çok Parkinson hastalarında görülür. Sıcak havada susuz kaldıklarında vücutlarındaki ilaç oranları da değişir ve Parkinson bulguları bundan etkilenir.

Senkop (ani tansiyon düşmesine bağlı bilinç kaybı) vakaları, bu havalarda artar. Sıcak havalarda tüm organlarımız daha hassasken, beynimiz özellikle sıvı azlığına ve tansiyon düşüklüğüne bağlı yoğun sorunlar yaşayabilir.

Sıcak havaların Parkinson, Alzhiemer ve inme gibi nörolojik hastalığı bulunanları daha çok etkileyebileceği ve ölümcül olabileceği unutulmamalı. Yaşlıların sıcakta fazla kalmamaları ve bol sıvı tüketmeleri gerekir. Alzheimer ve bunaması olanların unutkanlıklarının hızla artabileceği, kafa karışıklığı yaşayabilecekleri akılda tutulmalı.

Multipl Skleroz: MS hastalarının yüzde 60-80’inde sıcağa karşı hassasiyet vardır. Bu hassasiyetle semptomların artış göstermesi, hastanın kötüleşme periyoduna girmiş gibi görünmesine neden olur. Bu şekilde ısı yükselmeleri aslında sinirlerin hasar görmesine yol açar.

Bu nedenle MS hastalarının yazın sıcak havalarda ve özelliklede öğlen saatlerinde dışarıda bulunmamaları önemli.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir