baymavislotbarportbetgrand pasha bet

ŞEHİR SULARI MİDE GRİBİNE YOL AÇIYOR

SIVI KAYBI HASTANELİK EDİYOR

Halk arasında ‘mide gribi’ olarak adlandırılan viral gastroenterit, özellikle mide ve bağırsakları etkileyerek halsizlik ve kusmayla kendini gösteriyor. Küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde çok ciddi sorunlara yol açabilen hastalık, kolayca bulaşabildiği için büyük salgınlara da neden olabiliyor.

Medical Park  Bahçelievler Hastanesi Gastroentroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şule  Namlı  Koç, özel bir ilacı bulunmayan mide gribine yakalananların bol sıvı alması gerektiğine dikkat çekti.

Mide gribi, nörovirüsler yoluyla bulaşan viral gastroenterit’e halk arasında verilen isimdir. Virüsün neden olduğu enfeksiyon, özellikle mide ve bağırsakları etkiler. Hastalık süresince bodrum escort kişi kendini halsiz hisseder ve sürekli kusar. Hastada düşük ateş, karın ve eklem ağrısı da görülebilir. Yüzde 30’unda hiçbir semptom görülmeyebilir ama hasta devamlı virüs yayar. Hastalık başladıktan hemen sonra ve iyileştikten üç gün sonrasına kadar bulaştırıcı etkisi devam eder.

2 gün sonra ortaya çıkabiliyor

Mide gribi hastalığında, belirtiler virüsün alımından 24 – 48 saat sonra ortaya çıkar ve genellikle 1-2 gün devam eder. Virüs kısa sürede etkisini kaybettiği için kalıcı bir hasar bırakmaz, çok ciddi sonuçlara yol açmaz. Ancak hastalar su içemedikleri için susuz kalarak hastane bakımına ihtiyaç duyabilir.

Yiyecekler yoluyla bulaşabilir

Nöroviruslar, enfekte olmuş kişilerin dışkı ya da salgılarında bulunur. Yayılmaları da nörovirüsün şehir suları, yiyecek ya da içeceklere bulaşması, yüzey ya da objelere dokunup ellerin ağza sürülmesi, hastalık belirtileri gösteren kişilerle temas edilmesiyle gerçekleşebilir. Birçok salgına kirli ve hastalığın bulaştığı sularda yetişen kabuklu deniz hayvanlarının tüketimi de neden olabilir. Salatalar ve donmuş meyveler gibi diğer ürünler de virüs görülebilir.

Peki nasıl korunmalı?

Bir insan tıpkı grip hastalığında olduğu gibi, hayatı boyunca birçok kez nörovirusle enfekte olabilir. Hastalığın herhangi bir aşısı bulunmadığı için enfeksiyondan korunmanın yolu hijyen ve temizlik kurallarına uymaktan geçiyor.

  • Özellikle tuvalet sonrası, yemek hazırlamadan ve yemeden önce eller iyice yıkanmalı.
  • Meyve ve sebzeler pişmeden yenecekse, iyice yıkanmalı.
  • Kirli yüzeyler, kapı kolları, mobilyalar temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli.
  • Hastalık geçirildikten sonra virüs bulaşmış, çarşaf, giyecek, örtü gibi çamaşırlar yüksek ısıda su ve sabunla hemen yıkanmalı.
  • Şehir sularında sorun varsa kaynatılıp soğutulduktan sonra kullanılmalı.
  • Enfeksiyonu olan kişiler, hastalıkları sırasında yemek hazırlamamalı.