baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Şeftali tüketmek için beş sağlıklı ve serinletici sebep

Anne karnındaki bebeğe de faydalı

Yaz aylarının en lezzetli meyvelerinden biri olan şeftali, içeriğindeki vitamin ve minerallerle tam bir sağlık deposu. Antioksidanları barındıran yapısı sayesinde birçok kanser türünden koruyucu özelliği bulunuyor. Potasyum ve magnezyumdan zengin özelliğiyle de hamilelik sürecinde yaşanan kas kramplarının önlenmesine yardımcı oluyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Sinem Uygun, şeftalinin 5 önemli faydası hakkında bilgi verdi. 

 1. C vitamini içeriğiyle gebelikte anne ve bebeğe sağlık veriyor

Birçok temel vitamin ve mineral desteğini sağlaması nedeniyle hamilelik sürecinde şeftali tüketilmesi tavsiye ediliyor. İçerdiği C vitamini, bebeğin kemik, diş, deri, kas ve kan damarlarının sağlıklı büyümesine destek veriyor. Demirin emilmesine de katkı sağlıyor.  Kas krampları ve genel yorgunluğu da önlüyor.   

 1. Kanserden korunmada öncü rol oynuyor

İçerdiği antioksidanlar sayesinde Türkiye’de ve dünyada en sık görülen akciğer, kolon ve  meme kanserlerinden korunmaya katkı sağlıyor. 

 1. Bağırsak ve böbreklerin dostu

İçeriğindeki zengin lifler sayesinde kabızlık sıkıntısı yaşayanlara yardımcı oluyor. Böbrek kumu ve böbrek taşı atımına da destek veriyor. 

 1. Zengin vitamin ve mineral içeriyor

A,  B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, folat, pantotenik asit, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, manganez, fosfor, çinko, bakırdan zengin şeftali; sağlıklı, parlak ve ışıl ışıl bir cilt için de önem taşıyor. İçerdiği magnezyum sayesinde sinir sistemine fayda sağladığından depresyonla savaşıyor. 

 1. Tüylü meyve fobisi olanlar için nektarin

Tüylü yapısından dolayı bazı çocukların yemeği reddettiği şeftaliye alternatif olarak nektarin önerilebilir. Nektarin, şeftaliye göre daha az tüylü, daha sert ve daha aromalıdır. Besin değeri açısından da eşdeğer sayılıyor.

Böbrek hastaları tüketirken dikkat etmeli

Şeftali, potasyum açısından zengin olduğundan, böbrek hastalarının günde 1-2 orta boy şeftaliden fazlasını tüketmemesi öneriliyor.

 Özel şeftali içeceği tarifi

 • 1 adet orta boy şeftali
 • 1 su bardağı hindistancevizi sütü
 • 2 yemek kaşığı yulaf
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 10 adet çiğ badem
 • Biraz tarçın

Tüm malzemeleri mikserden geçirip, serinletici ve sağlıklı bir içecek olarak tüketebilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir