baymavislotbarportbetgrand pasha bet

SAĞLIKLI BESLENEREK VÜCUDUNUZU KIŞA HAZIRLAYIN

 BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN BUNLARI YİYİN

Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı ve Sağlıklı Lezzetler Başdanışmanı Prof. Dr. Murat Baş; dengeli ve sağlıklı beslenerek, hem vücudumuzu kışa ve hastalıklara karşı korumanın hem de formda kalmanın ipuçlarını verdi.

Sonbahar ve kış bağışıklık sisteminin zayıfladığı mevsimlerdir. Bağışıklık sistemini güçlendirirseniz, kışın hastalıklara yakalanmanız zorlaşır. Bağışıklık sisteminin gücünü ise yediğiniz besinler ve strese karşı yanıt belirler.

Sağlıklı ve enerjik olacağınız bir kış mevsimi için, yiyeceklerinizin seçimine dikkat etmelisiniz, çünkü bunlar yaşam kalitenizi belirleyecektir.”

Sağlıklı Yaşam Akademisi markası www.sağliklilezzetler.com, hazırladığı öğünlerle gerekli her besini alırken kilonuzu korumanızı sağlıyor.

Kişiye özel seçenekler

Prof. Dr. Murat Baş ve ekibi tarafından, enerji ve besin değerlerinin hesaplandığı kişiye özel menüler hazırlanıyor. Kişiye özel menü her sabah e-posta ile gönderiliyor. Böylece kişi gün boyu ne yiyip, ne kadar enerji alacağı biliniyor. Hafif tempolu yaşayanlar; masa başı çalışan, az hareket edenler; tempolu çalışan, yüksek enerji harcayanlar ve iş yerinde sağlıklı beslenmek isteyenler için farklı kalori değerlerinde hazırlanan paket seçenekleri var.

gorsel-7Baş, vücudumuzu kışa hazırlamak için neler yapmamız gerektiğini anlattı:

  • Besinler içerdikleri protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller açısından birbirinden farklıdır. Tüm besinlerden yeterli ve dengeli miktarlarda almak gerekir.
  • Aşırı yemeden kaçınmak için, küçük porsiyonlar tüketmeye çalışın.
  • Şerbetli tatlılar yerine, meyveli tatlıları ve meyveleri tercih edin.
  • Kış aylarında yüksek yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler kilo almanıza yol açar, aynı zamanda bağışıklık sisteminize de zarar verir.
  • Haftada en az iki kez balık tüketimi, kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarının sağlıklı hale gelmesi ve kalp-damar sağlığı için önemlidir.
  • Daha az güneş ışınına maruz kalmak serotonin düzeyinin düşmesine neden olur ve bu da depresyona, besine karşı isteğe yol açabilir. Yeme isteğinizi karşılamak için, iş yerinizde ceviz, fındık, badem, meyveler ve süt gibi sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.
  • Tam tahıllar,  patates, yer elması ve bal kabağı serotonin düzeyinizi artırmaya yardımcı olur.
  • Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimini sağlamak; kanser ve kalp-damar hastalıkları gibi birçok kronik hastalığı önlemek açısından çok önemlidir.
  • Yeterli miktarda probiyotik bakteri bizi diğer enfeksiyonlardan korumaya yardımcıdır. Yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünlerini sofranızdan eksik etmeyin.
  • Sağlıklı beslenmenin temel kuralı öğün atlamamaktır. Bu nedenle düzenli aralıklar yemek yiyin.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir