Verilemeyen kiloların sebebi insülin direnci olabilir mi?

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Dünya giderek şişmanlıyor

Diyet ve egzersize rağmen bir türlü kilo veremeyenlerin insülin direnciyle karşı karşıya olabileceğini söyleyen Avrasya Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşegül Navdar, bu sağlık problemiyle ilgili bilge verdi:

Gelişen teknoloji yaşam tarzımızda köklü değişikliklere sebep olurken tembel bir nesil ortaya çıktı. Fiziksel aktivitelerimiz kısıtlandı, merdiven çıkmaya üşenir olduk.  Fastfood tarzı beslenme alışkanlıkları obeziteyi kamçılarken, özellikle 30’lu yaşlardan itibaren sıklığı arttı. 30’lu yaşlardan itibaren vücudumuz bir dönüşümün içine giriyor ve insülin direnci  gelişiyor.

İnsülin, pankreastan salgılanan bir hormondur. Başta kas ve yağ dokusu olmak üzere kanda dolaşan şekerin hücre içine alınarak, vücudun şekeri kullanmasını sağlar. Karaciğerde fazla şekerin depolanmasında etkilidir. Vücuttaki yağ ve proteinlerin parçalanmasını engeller.

Kısır bir döngü gibi

İnsülin direnci pankreastan yeterince insülin salgılandığı halde vücudun insülin cevabının azalmasıdır. Bu durumda pankreas insülin direncini kırmak için daha fazla insülin salgılar. Kanda gerektiğinden fazla olan insülin, yemek sonrası kan şekerinde ani düşmeye ve erken acıkmaya yol açar. Sonuç ise aşırı kilo alımıdır! Bu kilo aşırı insülin direncini daha da artırır ve daha fazla kilo alınır. Yani süreç, kısır döngü haline gelir.

İnsülin direnci neden olur?

  • Genetik yatkınlık
  • Hareket azlığı
  • İlerleyen yaş
  • Kilolu olmak
  • Yüksek kalorili rafine gıdalarla beslenmek

Birçok hastalığa zemin hazırlıyor

İnsülin direnci ilerleyen yıllarda şeker hastalığına sebep oluyor. Aslında şeker hastalığının en erken bulgusu denilebilir. Ayrıca obezite, hipertansiyon, kalp damar hastalığı, kan yağlarının yükselmesi, kansere yatkınlık da diğer sonuçları arasında.

Hasta açken kanında ölçülen şeker ve insülin değeri ile hesaplanan HOMA-IR testi, insülin direncini tespit eden bir yöntemdir.

İnsülin direnci nasıl tedavi edilir?

Tedavi için anahtar kelimeler; egzersiz, kilo vermek ve insülin direncini düşüren ilaçlardır. Öncelikle yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Kilo aldıktan sonra ya da 30’lu yaşlardan itibaren değil çocukluk çağında bilinçli beslenmeyi öğrenmeliyiz. Çocukluk çağından itibaren yüksek kalorili rafine gıdalardan uzak durmalıyız. Eğer 30’lu yaşları çoktan geçmiş ve kiloları almışsak, egzersiz ve diyet ile birlikte muhakkak insülin direncini düşüren ilaçlar kullanmalıyız.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir