Uzun ya da kısa süren adet kanaması ne anlama geliyor?

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Bu sorunlara yol açabiliyor

Sağlıklı kadınlarda ortalama 21-35 günlük aralıklarla 4-5 gün sürmesi gereken adet kanamaları bazen daha sık ya da seyrek görülebiliyor. Centurm Clinic Kadın Sağlığı Merkezi Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, adet döngüsündeki normal dışı durumların kadınlarda üreme bozukluklarına ya da farklı organlarda fonksiyon sorunlarına sebep olabileceğinin altını çizdi.

Bir kadında adet düzensizliğinden bahsedilebilmesi için, sık sık düzensiz adet görülüyor olması gerekir. Zira iklim değişiklikleri, kısa süreli psikolojik iniş çıkışlar da arada bir adet düzensizliğine yol açabilir ve bu durumda endişe edilmesine gerek yoktur. Prof. Pabuçcu, uzun süreli düzensizliklerin, aşırı kilo alınması, yetersiz beslenme, ani kilo kaybı, ayrılık, kayıp gibi stres ve üzüntü yaratan durumlardan da kaynaklanabileceğini belirterek, farklı bir rahatsızlık için kullanılan antibiyotiklerin, ilaçlar ya da uzun süre kullanılan doğum kontrol haplarının da önemli faktörler olduğunu belirtti. Ayrıca rahimde veya yumurtalıklardaki polip, miyom, kist gibi anormal oluşumlar da adet düzensizliğine yol açan temel etmenlerden sayılıyor.

  1. Adet kanamalarının normalden daha uzun sürmesinin en sık karşılaşılan sebebi, hormonal bozukluklardır. Kadında yumurtlamanın meydana gelmemesi, rahim iç tabakasının aşırı derecede kalınlaşması ve troid bezi bozuklukları, hormonların normal salgılanma değerlerine zarar vermektedir.
  2. Dış gebelik veya düşük gibi komplikasyonlar adet kanamalarının rutinden daha uzun sürmesine sebep olabiliyor.
  3. Rahimde oluşan ve miyom adı verilen iyi huylu tümörler, üreme döneminde olan kadınlardaki hormonların yüksekliğinden kaynaklanan polipler de adet kanamalarının uzun sürmesine neden olabilmektedir.
  4. Yumurtalıklarda şekil ve işlev bozukluklarının görüldüğü durumlarda yumurtlama gerçekleşmeyeceğinden, adet kanaması düzeni ve yoğunluğu artıp azalabilmektedir.
  5. Rahim içi, dışı veya ağzı ile ilgili yaşanan kanser sorunları ve rahim içi tabakasının kas hücrelerine gömülmesi de adet kanamasının uzun sürmesine ve kanama miktarının fazla olmasına sebep olabiliyor.


iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir