UZUN SÜRELİ KARIN AĞRILARI VE KABIZLIĞA DİKKAT!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

1 CM’DEN BÜYÜK POLİPLER RİSK FAKTÖRÜ

Karında doygunluk hissi, geçmeyen ağrılar ve kabızlık gibi belirtilerle ortaya çıkabilen kolon kanseri, görülme sıklığı bakımından dünyada üçüncü, fakat kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer alıyor.

Ailesinde kanser öyküsü bulunan bireylerde daha sık ortaya çıkan kolon kanseri erken evrede tanı ve doğru tedavi planlamasıyla kontrol altına alınabiliyor. Uzun süreli karın ağrıları ve kabızlığa dikkat.

Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Yaşar Tuna, hastalık hakkında bilgi verdi.

Kolon denen kalınbağırsak, yaklaşık 2 metre uzunluğundaki sindirim sisteminin en sık kanser görülen kısmıdır. Kalın bağırsak kanserlerinin yüzde 80’den fazlası bağırsaktaki polip denilen yapılardan kaynaklanır. Polipler, bağırsağın iç yüzünde oluşan yapılardır. Kalın bağırsakta polip bulunma olasılığı yaş ilerledikçe artar.

50 yaş üzerindeki insanların yüzde 25 -30’unda, 70 yaşındaki insanların da yaklaşık yarısında polip bulunur. Polip çapının 1 cm’den büyük olması, birden fazla polip bulunması kansere dönüşüm olasılığını artırır. 1 cm’den küçük poliplerin yüzde 1’den azı kansere dönüşürken, 1 cm’den büyük poliplerde bu oran 10 yılda yüzde 10, 20 yılda da yüzde 25’lere çıkar.

Hayvansal yağ tüketimini sınırlandırın

Kolon kanserinin nedeni kesin olarak bilinmez fakat bazı çevresel ve genetik sebepler var. Ailesinde kolon kanseri olan kişilerin kansere yakalanma riski daha yüksek. Ayrıca daha önceden meme ve yumurtalık kanseri geçirmiş kişilerde,  ailelerinde kolon kanseri gelişenlerde görülme sıklığı fazladır. Bunların dışında ülseratif kolit ve Crohn hastalığı da kolon kanseri ihtimalini artırır.

Beslenme, kolon kanserinin oluşumunda önemli rol oynar.  Özellikle Batı tipi diyet kanser riskini yükseltir. Araştırmalar, hayvansal yağların tüketiminin kolon kanserinin oluşumunda etkili olduğunu gösteriyor.

Kansızlık ve halsizlik belirtiler arasında

Kolon kanserinde erken tanı hayat kurtarıcıdır. En çok karşılaşılan şikayetler arasında kabızlık veya bağırsak davranışlarında değişiklik gelir. Kabızlığın ardından hastada ağrı atakları başlar ve bunu genelde ishal takip eder. Bazen kansızlık, halsizlik ve makattan kanamaya yol açabilir. Erken evrede bağırsak lümeni henüz daralmamıştır ve belirtiler tanı koymak için yeterli olmaz. Dışkıda gizli kan tespit edilen hastalar kolon kanseri açısından mutlaka incelenmeli. Görüntüleme yöntemleri kalın bağırsaktaki herhangi bir anormalliği ortaya koyar.

Kolonoskopiyle erken tanı hayat kurtarıyor

Erken tanı hayat kurtarıcı olduğundan 50 yaşını tamamlayan bireylerde mutlaka kolon kanseri tarama tetkikleri düzenli olarak yapılmalı. Kolonoskopi ile hastanın bütün kalın bağırsağı görüntülenir. Polipler çıkarılır, bağırsaktan parça alınarak incelemeye gönderilir. İşlem uzmanlar tarafından yapılmalı ve tüm kolon çok iyi incelenmelidir. Uyutularak yapılan işlem, hasta için konforlu bir işlemdir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir