Tüketiciler gıda maddelerinin üzerindeki bilgileri kafa karıştırıcı buluyor

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Gıda Güvenliği Derneği tüketici algılarını ve davranışlarını araştırdı

Gıda Güvenliği Derneği’nin Gıda Kaybı ve Etiket Okuma Araştırması’na göre, evlerde en fazla atığa dönüşen gıda ürünleri sebze ve meyve (yüzde 42), süt ve süt ürünleri (yüzde 41). Ekmek konusunda ise tüketicilerin göstermiş olduğu toplumsal duyarlılık işe yaradı ve yüzde 87’si bayatlayan ekmekleri atmak yerine değerlendirmeye çalışıyor.

Nielsen Araştırma Şirketi,Türkiye kent nüfusunu temsil eden 26 şehirde 18-65 yaş arası 1.545 kişi görüştü ve ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı. Tüketicilerin yüzde 72’si etiketlerde bulunan son tüketim tarihi (STT) ve tavsiye edilen tüketim tarihi (TETT) farkını bilmediği için tüketilebilir gıdayı çöpe attığını ifade ediyor. Tüketicilerin yüzde 86’sı STT’nin ne anlama geldiğini biliyor. Ancak bu oran TETT için yüzde 26’ya düşüyor. Tat, koku ve görünüşüne bakılarak herhangi bir sorun tespit edilmediği takdirde, TETT’i geçen gıdaları tüketmek sağlık açısından riskli olmasa da tüketicilerin yüzde 72’si bunları çöpe attığını ifade ediyor. STT geçmiş gıdaların ise etiketinde yer alan tarihten sonra tüketilmemesi gerekiyor. Araştırma,yüzde 62’sinin gıda etiketlerindeki tarih bilgilerini anlaşılır bulmadığını belirledi.

Bilgiler kafa karıştırıcı bulunuyor

Tarih bilgisinin anlaşılır olmasının önündeki en büyük engel olarak yüzde 55 ile paketin üzerindeki rakamların okunaklı olmaması veya iç içe geçmesi öne çıkıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 42’si bilgilerin paket üzerinde kolay bulunamamasını, yüzde 42’si rakamların silik olmasını ve yüzde 38’i pakette birden fazla tarihin yer almasını kafa karıştırıcı bulduğunu belirtti.

Tüketicilerin paket üzerinde bilgilerini en çok okuduğu gıdalar ise yüzde 83 ile süt ve süt ürünleri, yüzde 64 et ve et ürünleri ve yüzde 55 ile dondurulmuş ürünler.

Gıda alışverişi sık ve plansız yapılıyor

Evlerin yüzde 49’u haftada iki veya daha sık gıda alışverişi yapıyor. Yüzde 59’u önceden alışveriş listesi yapsa da, listesinin dışına çıkmayanların oranı yüzde 37. Tüketicilerin yüzde 41 ise liste yapmadan plansız alışveriş yapıyor.

Tüketiciler gıda kaybının en çok restoranlarda ve otellerde olduğunu düşünüyor. Yemekhaneler ve evler ise bunları takip ediyor. Tüketiciler, Türkiye’de restoranlarda pişirilen her 10 tabak yemekten 4.5’inin, evlerde ise her 10 tabak yemekten 3’ünün çöpe gittiğini tahmin ediyor.

Geri dönüştürülebilir atıklar için tüketicilerin sadece yüzde 33’ü geri dönüşüm noktalarını kullanıyor, yüzde 39’u ise mahallelerinde  geri dönüşüm noktası olmadığını söylüyor.

Ekmekler köfte içine gidiyor

Bayatlayan ekmeklerini değerlendirmeyi tercih eden tüketicilere bakıldığında, yüzde 64’ünün bu ürünleri köfte içi veya yumurtalı ekmek yapımında kullandığı görünüyor. Bunun dışında, yüzde 32’si bayatlayan ekmekleri ağzı bağlı bir torbaya koyup ihtiyacı olan birinin alması umuduyla sokağa bırakıyor, yüzde 41’i ise hayvanları beslemek için kullanıyor.

Ayrıca, her 5 kişiden 1’i, özelikle hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra, malzemenin artması nedeniyle oluşacak gıda kayıplarının da önüne geçebileceğini düşünerek yemekte kullanılacak tüm malzemelerin temizlenmiş olarak, düşük gramajda veya tek öğünlük porsiyonlarda satılmasına sıcak baktığını belirtiyor.

Gıda israfının önüne geçmek 10 ipucu

  1. Alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi yapın.
  2. Listenize bağlı kalın ve ihtiyacınız kadar alın.
  3. Raf ömrü kısa olan gıdaları, belirlenen zaman içinde tüketmeyecekseniz almayın.
  4. Alışveriş yaparken; et, kanatlı ve balık grubunu en son alın.
  5. Buzluğa koyacağınız eti kullanacağınız büyüklüklerde paketleyip, dondurun ve  artan gıdaları nasıl donduracağınızı öğrenin.
  6. Buzdolabınızın sıcaklığını ve buzlanmasını sık sık kontrol edin.
  7. Buzdolabınızı sürekli düzenleyerek, uzun süredir bekleyen gıdaları tüketmek için  öne alın.
  8. Yumuşamış meyve ve sebzeler bozulmadıkça atmayın, değerlendirin.
  9. Pişmiş sebzeleri değerlendirin. Onları çorba, püre veya salatalarda kullanın.
  10. Yemekleri küçük porsiyonlar şeklinde ısıtıp, servisini yapın.

 

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir