Tatilde yapacağınız 10 hata keyfi kabusa çevirebilir

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Tatilde ruh ve zihin de dinlenmeli

Tatilde sadece fiziksel değil, zihinsel ve ruhsal olarak da dinlenmelisiniz. Aksi halde vücudumuzun onarımı, yeniden yapılanması ve iyileşmesi gerçekleşmeyip kısa sürede yeniden yorgun hissetmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Klinik Psikolog Simay Arslan

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nden Klinik Psikolog Simay Arslan, tatilde farkında olmadan yapılan 10 hatayı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

1-‘An’ı yaşamamak

Yaz tatilinde bizi bekleyen sorunlar aklımıza gelebiliyor. Haliyle geçmiş ve gelecek kaygıları yüzünden, içinde bulunduğumuz ‘an’ı yaşayamıyoruz. Bu durum zihnimizin de dinlenmesini engelliyor. Sadece ‘an’da olun ve tatilin güzelliğini yaşayın.

2-Telefonu elden bırakmamak

Yapılan çalışmalar; tatilde sürekli sosyal medyayı kontrol etmenin ve internette sörf yapmanın endişe düzeyini artırdığını gösteriyor. Tatiliniz boyunca teknolojiyle aranıza mesafe koyun. Tam zamanlı bir zihin dinlenmesi için özellikle uyanır uyanmaz telefonu elinize almayın.

3-Hareketsiz kalmak

Araştırmalar, doğada arkadaşlarla ya da tek başına yapılan yürüyüşün, depresyon ve stresi azaltabildiğini, bakış açısını iyileştirirken gevşemeyi sağladığını ve bağışıklığı kuvvetlendirdiğini gösteriyor.

4-Uyku düzenini bozmak

Sağlıklı ve yeterli uyku, sadece vücut için değil, zihin için de gerekli. O nedenle tatilde uyku düzenini çok fazla değiştirmeyin.

5-Evde kalmak

İşten uzak, evde vakit geçirmek de şüphesiz rahatlatıcı etkiye sahip ancak konfor bölgesinin dışına çıkmak, yeni bir şey denemek, farklı bir bakış açısı kazanmak, gerçek bir dinlenme sağlamak için gerekli. Böylece, yaratıcılığınızı da yeniden şarj ederek kendinizi yenilenmiş hissedebilirsiniz.

6-Kitap okumayı ihmal etmek

Tatiliniz esnasında gündemden uzak kalmayın. Sevdiğiniz kitapları okuyun. Kitap okumak kadar yazmak da zihnin verimli çalışmasına katkı sağlar.

7-Beslenme düzenini bozmak

Beslenmenize özen gösterin, yiyip içtiklerinizde aşırıya kaçmayın, sabah kahvaltısını kesinlikle ihmal etmeyin. Günde en az iki litre su içmeye dikkat edin.

8-Hep ‘evet’ demek

Bir seferde bir şey yapın, kendinize yalnız geçireceğiniz zaman dilimi yaratın ve dinlenin. Her şeyi görmeyi mecburiyet haline getirip, kendinizi strese sokmayın. Çoklu görev, strese, kafa karışıklığına sebep olup, tatilde kişiyi yorgun düşürüyor.

9-Doğru nefes almamak

Tatilde günde iki dakikanızı ayırıp, gözlerinizi kapatın ve sadece nefesinize odaklanın. Bu kısa ve günlük mola, bedenimizde oluşan gerginliğin azalmasına izin verip, zihnimizi yeniliyor.

10-Sosyal ortamlardan uzaklaşmak

Araştırmalar, arkadaşlar ile iletişimin endişe düzeyini azalttığını gösteriyor. Bir süredir vakit bulup konuşamadığınız birkaç arkadaşınızı arayın. İş arkadaşlarıyla iletişim halinde olun ama iş sorunlarını düşünmeyin.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir