Seyahat edeceğiniz ülkeye gitmeden önce sağlık kontrollerinizi yaptırın

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Aşılanmanız gerekebilir!

Prof. Dr. Levent Doğancı

Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Doğancı, tatile çıkacaklara sağlıklı bir süreç geçirmeleri için önerilerde bulundu:

Değişen çevre ve yaşam koşullarına bağlı olarak ortaya çıkması muhtemel sorunlara seyahat ilişkili hastalıklar deniliyor. Bunların başında çeşitli tropikal enfeksiyonlar, travma, güneş ve ısı çarpmaları ile zehirli hayvan ısırık ve sokmaları geliyor. Mikrobik hastalıklar arasında ise en sık mide-bağırsak,  idrar ve solunum yolları, cilt ile cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar bulunuyor.

Çocuklarla seyahat edecek kişilerin pediatri uzmanlarıyla görüşerek yola çıkmaları, güneş ve sıcak çarpması açısından çok dikkatli olmaları; travma ve kazalara karşı onları yakından izlemesi gerekiyor.

Bazı ülkelere seyahat etmeden önce çeşitli hastalıklara karşı aşı olunması gerekiyor. Bu ülkeler resmi bir aşı sertifikası olmayan ziyaretçilere giriş izni vermiyor ve sınır dışı ediyor. Bazı Orta Afrika ülkeleri ve Güney Amerika tropik ülkeleri, sarıhumma aşısının resmi uluslararası aşı belgesini sınır girişlerinde soruyor. Bu aşıların tam bir koruyuculuk sağlamaları için de haftalar öncesinde uygulanmış olması önem taşıyor. Uçağın kapısında yapılacak bir aşılama aktivitesinin sadece idari problemi çözeceği ancak tıbbi olarak bir koruma sağlayamayacağı unutulmamalı.

Uzun uçuşlarda bol su tüketin

Uzun uçuşlarda fazla oturmaya bağlı bacak damarlarında tromboflebit denilen pıhtılaşma problemleri ve buna bağlı emboliler gelişebiliyor. Bunları önlemek için uçuş öncesi iyi dinlenmek, uçuş sırasında fazla alkol kullanmamak, uçak içinde dolaşmak ve bol su tüketmek gerekiyor.

Tatillerde en sık rastlanan sıkıntılardan biri olan ishal. Normal bağırsak florasının bozulmasına bağlı olarak meydana gelebiliyor ve turist ishali deniyor. Ayrıca hijyen düzeyi iyi olmayan ülke ve bölgelerde sindirim sistemine yerleşen patojen mikroplar nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Doktorunuzla görüşerek, yanınıza  uygun antibiyotikleri alın.

Açık büfe gıdalar zehirleyebilir

Alışık olmadığınız tarz ve sıklıkla beslenmek, ikram masasında uzun süre açıkta bekleyen, havadan gelebilecek mikroplara karşı hassas olan yiyecekleri tüketmek besin zehirlenmesine yol açıyor. Mayonez içeren besinlerle süt ve sütlü tatlılar, saklanma koşullarına uyulmamış kıyma, taze olmayan deniz ürünleri ve balık tüketirken dikkatli olmak gerekiyor.

Zehirli hayvan ve böcek ısırması-sokması ile sahte içki tüketimi nedeniyle de zehirlenmeler olabiliyor. Turizmin yoğun olduğu, geri kalmış ve insan yaşamına değer verilmeyen ülkelerde özellikle metil alkol katılarak yapılmış sahte içki tüketimi ölümcül zehirlenmelere yol açabiliyor. Tropikal ülkelerin birçoğunda çok ani ölüme yol açabilen yılan, akrep, örümcek gibi hayvanlara da dikkat edilmeli.

Sıtma riski olan ülkelere dikkat

Sivrisineklerin yoğun olduğu tropikal ve subtropikal ülkeler, sıtma riski taşıyor. Sıtmanın en önemli belirtisi, titreme ile yükselen ateştir. Titreme, çok şiddetli ve periyodiktir, ateş 40-41 derece. arasında seyreder.  Çoğu zaman 6-8 saat süren ateş bol terlemeyle düşüyor. Yeni titreme ateş periyodu sıtma türüne göre 48-72 saat sonra tekrarlıyor.

Bu rotalara yapılacak seyahatlerde sıtma riskini önlemek için yüksek riskli ülkelerin güncel haritaları seyahat hekimlerince izleniyor ve buna uygun koruyucu anti-malaryal ilaçlara haftalar öncesi başlanıyor. Dönüş yapan kişilerin hastalığın kuluçka dönemi göz önünde bulundurularak, ilaçları bir müddet daha kullanmaları gerekiyor.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir