Proloterapi tedavisiyle ortopedik hastalıklardan kurtulabilirsiniz

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Yıpranmış eklemler, hücre ve dokular yenileniyor

Yapısı bozularak dejenere olan bağların, eklemlerin, tendonların ve yumuşak dokunun kendisini yenilemesi için uygulanan proloterapi tedavisiyle gücünü kaybeden dokular, eski sağlığına kavuşuyor, bu sayede hastaların yaşam konforunu artıyor.

Doç. Dr. Demet Tekdöş Demircioğlu

Memorial Hizmet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Doç. Dr. Demet Tekdöş Demircioğlu, proloterapi hakkında bilgi verdi.

Proloterapi; zayıflamış, aşınmış, yıpranmış, hasarlanmış, gevşemiş ve gücünü kaybetmiş tendon, ligament ve eklemlere, hücre ile doku yenileyici çözeltilerin enjeksiyonla verilmesidir. Bu sayede, dokularda yenilenme ve çoğalma oluşturarak bu dokuların yenilenmesini ve eski gücüne kavuşmasını hedeflemektedir.

Enjekte edilen solüsyonlar; eklemde, tendonların kaslarla birleşme yerlerinde, tendonların ve ligamentlerin kemiklere yapışma yerlerinde enflamasyon oluşturarak, bu dokuların yenilenmesini ve güçlenmesini sağlamaktadır. Bu süreç vücudun iyileştirici mekanizmalarını harekete geçirerek tendon, ligament ve kıkırdaklarda yenilenme meydana getirmektedir. Ayrıca eklem, tendon, ligament ve kaslarda gelişen ağrılı durumlar tedavisinde de kullanılmaktadır.

Seans hastaya göre belirlenir

Hastanın yaşı, kilosu ve hastalığın süresi, hasarın büyüklüğü ve derecesi, diyabet, hipotiroidi, metabolik sendrom, obezite, sigara ve alkol kullanımı gibi ilave problemlerin olması, iyileşme süresinin uzamasına yol açabilir. Çoğu hasta için 4-6 seans yeterliyken bazıları 1-2 seansta anlamlı düzelmeler göstermektedir. Bazı hastalarda ise olumlu sonuç almak için 8-10 uygulama gerekebilir. Seans süreleri ise enjeksiyon bölgesinin büyüklüğüyle belirlenmektedir.

Hastanın kendi kanından da yapılabilir

Hastadan alınan kanın işleme sokulması sonucu ile elde edilen PRP (kök hücre) veya CGF (konsantre büyüme faktörü) solüsyonu kullanarak da proloterapi yapılabilmektedir. Proloterapi ile diz eklemine, eklemlere PRP uygulaması tek noktada yapılır. Enjeksiyona göre PRP’yi bütün diz eklemine yayarak etkisini artırmak mümkündür. Proloterapi sonrasında hastaya özel egzersiz programı uygulanmaktadır.

D vitamini yetersizliği varsa, proloterapinin etkinliğini artırmak için mutlaka takviye yapılmalıdır. Hastalara uygulanan ilk seanstan üç hafta sonra klinik düzelmeler görülmeye başlamaktadır. Bazen birkaç seans uygulama sonrası da iyileşme görülebilmektedir.

Hangi hastalıklarda uygulanıyor?

 1. Eklem gevşeklikleri ve güç kaybı
 2. Kas ve tendonların işlev yapamadığı hastalıklar
 3. Tendon ve bağlarda görülen uzun süreli ağrılar
 4. Yumuşak doku ödemi ve kireçlenmeler
 5. Boyun kaynaklı baş ağrıları
 6. Bel ağrıları, fıtık ve kireçlenme
 7. Boyun ağrıları, sırt ağrıları fıtık ve kireçlenme
 8. Omurgada, göğüs kafesinde ve kaburgalarda geçmeyen kas ve bağlarda ağrıları
 9. Topuk dikeni ve taban kasında gerilmede
 10. Ayak bileği, el bileği burkulmaları sonrası geçmeyen ağrılar
 11. Kuyruk sokumu ağrısı
 12. Osteitis pubis
 13. Menisküs yıpranmaları
 14. Diz ağrıları
 15. Tenisçi ve golfçü dirseği
 16. Bel kayması
 17. Karpal tünel sendromu
 18. Kemik dokusunun yetersiz kanlanması nedeniyle hasar görmesinde
 19. Donuk omuz
 20. Omuz sıkışma sendromu

 

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir