MİGRENDEN KORUNMAK İÇİN 7 ÖNERİ

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

STRES MİGREN NEDENİ

Şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı ve aşırı gürültüden rahatsızlıkla kendini belli eden migren, yaşam kalitesini düşürüyor. Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Bilge Bıyıklı, ansızın ortaya çıkıp hayatı dayanılmaz hale getirebilen migren ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Migren, ani yaşanan stres sonrasında gelişebilir. Uykusuzluk ya da çok uyumak, uzun süreli açlık da tetikleyici sebepler arasında. Adet dönemlerinde hormonal değişiklikten dolayı ağrılarda artış gözlenir. Lodos, sigara içmeyen biri için yoğun dumanlı ve ışıklı ortamlar, mayalı ve alkollü içecekler, deterjan ve parfüm kokuları da migreni tetikler.

Tedavide hedef, ağrı sıklığını azaltmak

Migren tanısı konduktan sonra tedaviyi belirleyen en önemli şey, atak sıklığıdır. Hasta bir ay içerisinde üç ya da üçten fazla ağrı yaşıyorsa, koruyucu tedavi uygulanarak ağrıların sıklığının azaltılması gerekir. Eğer atak sayısı üçten azsa sadece ağrı olduğu sırada ağrı kesici önerilir. Migren hastalarının ağrı başlangıcında en etkili ilacı almaları gerekir. Şiddetlendikten sonra ağrıyı geçirmek daha zordur.

Botoks tavsiye ediliyor

Eğer hasta ayda sekiz üzeri atak ve ayın 15 günden fazlasını ağrılı geçiriyorsa kronik migreni vardır. Kronik migren hastalarına botoks tavsiye edilir. Botoks toksiniyle kasların aktivitesinin azaltılması amaçlanır. Alın, şakaklar, başın arka kısmı, boyun bölgesindeki belirli noktalara 10 dakikalık bir işlemle uygulanır. Kasların aktivitesi azaldığı zaman ağrı da azalır.

Migrenden korunmak için

  1. Uyku düzeninizi ihmal etmeyin
  2. Yeterli ve dengeli beslenin, kesinlikle öğün atlamayın
  3. Gerilim ve stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın
  4. Düzenli spor yapın
  5. Lodos esen havalarda dışarı çıkmamaya özen gösterin
  6. Parlak ışık, yüksek sesli ortamlar ve keskin kokulardan uzak durun
  7. Günde ortalama 2-3 litre su için


iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir