Kurban keserken Orf hastalığına yakalanma riskiniz var!

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Kurban kesimi sonrası el, parmak ve kollarda yaralar çıkıyor

Orf adını taşıyan ve toplumda ‘koyun çiçeği’ olarak da bilinen hastalık, küçükbaş hayvanlardan insanlara bulaşan Parapox virüsü ile ortaya çıkıyor. Hastalık, eller, parmaklar ve kollarda çıkan yaralarla kendini gösteriyor. Uzmanlar, söz konusu virüsün kesim sırasında kullanılan bıçakla yaralanma gibi durumlarda insana bulaştığına dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı Dr. Öğretim Üyesi Kaan Özkan Karadağ, Orf hastalığını anlatarak, uyarılarda bulundu.

Kurban kesiminden bir hafta sonra ortaya çıkan orf hastalığı, ağırlıklı olarak parmak, el ve kollarda çıkan yaralarla kendini belli ediyor. Bu yaralar, ilk başta basit bir mikrop kapması olarak değerlendirilebilir. Ancak yaranın görüntüsü rahatsız edici bir boyuta geldiyse, mutlaka doktora başvurmak gerekir. Hekimin, hastaya yaradan 7-10 gün önce kurban kesimi yaptığını sorması önemlidir. Doktor bu soruyu düşünemez ise zor bir süreç başlayabilir. Çünkü benzer cilt belirtisine yol açabilen birçok ciddi hastalık vardır.

Hijyen kurallarına uyun

Ektima ya da koyun çiçeği adlarıyla da bilinen Orf hastalığı küçükbaş hayvanlardan insanlara bulaşan Parapox denilen bir virüsten kaynaklanıyor. Bu virüs ender de olsa ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Orf hastalığı, virüsü taşıyan küçükbaş hayvanların insanı ısırması, bu hayvanların eti, derisi ya da yününün insanın elindeki küçük bir sıyrık ya da yarayla temas etmesi veya kesimde kullanılan bıçakla yaralanma o

Parapox virüsü keçi, koyun, dağ keçisi, deve, geyik, tavşan, sincap, ceylan, kedi ve köpek gibi hayvanlarda görülüyor. Hayvandan hayvana ya da insandan insana bulaşmıyor. Hayvanla temas sırasında hijyen kurallarına uymak, kesim sonrasına ise ellerin bol su ve sabun ile yıkanması çok önemlidir.  El kesiği, yaralanma gibi riskli durumlar nedeniyle kesim işlemini mutlaka uzman bir kasaba yaptırmak gerekiyor.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir