Kızamık her yıl aşı olmayan 2.6 milyon kişiyi öldürüyor

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Avrupa’da hızla yayılıyor!

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl kızamık aşısı olmayan 2.6 milyon insan kızamık nedeniyle ölüyor. Son dönemlerde Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da artan kızamık vakalarına ilişkin açıklama yapan Doç. Dr. Nurhayat Bayazıt, uyarılarda bulundu.

Doç. Dr. Nurhayat Bayazıt

Çocuklarına aşı yaptırmayı reddeden ailelerin artmasıyla kızamık vakaları da çoğalmaya başladı. Ülkemizde kızamıkla ilgili aşılama oranı 2018 yılında yüzde 96 oldu. Türkiye’de eskiye oranla aşılanma oranlarında yüzde 4’lük bir düşüş yaşandığı belirtilirken, Avrupa’da göç nedeniyle bu oran 2017 yılına göre üç katı artış göstermiş durumda. Kızamığa yol açan mikrop, bir çeşit virüs olduğu için bu hastalığa yakalanan kişileri tedavi etmenin imkanı yok. Korunmanın tek yolu, kızamık aşısı olmak!

Avrupa’da kızamık vakalarının artmasında, ‘çocuğuna aşı yaptırmama özgürlüğü’nün ciddi rolü var. Ancak Avrupa bunun bedelini çok ağır ödeyebilir. Bu, özgürlük değil, tam tersine, başka insanların hastalık kapmasına ve hatta ölmesine neden olarak, özgürlük ihlalidir.

Öksürük yoluyla dışarıya püskürtülen damlacıklar havada ya da yüzeylerde en az iki saat canlı kalıyor. Özellikle okul gibi kapalı ortamlarda eğer kişiler aşılı değilse, yüzde 90’nın üzerinde bulaşma oluyor. Ayrıca makus damlacıklarının bulaştığı bir yüzeye dokunan başka bir kişinin eline ağzına götürmesi, burun veya gözlerini ovuşturmasıyla da bulaşması mümkün. Bu nedenle çocukların mutlaka aşı olması gerekir.

Küçük çocuklar 40 dereceye kadar yükselen ateş nedeniyle havale geçirebilir, akciğerleri etkilenerek zatürre olabilir ya da aradan yıllar geçtikten sonra amansız bir hastalık olan ve sonu mutlak ölümle biten beyin tutulumu ortaya çıkabilir. Kızamık hastalığının ciddiyeti mutlaka toplumumuz tarafından kavranmalıdır. Anne babaların aşı ile ilgili tereddütleri olursa, lütfen kulaktan dolma bilgilere itibar etmesinler ve bir çocuk uzmanı ya da enfeksiyon hastalıkları uzmanına danışarak gerçek bilgiye ulaşsınlar.

Yetişkinler de tehlikede

Kızamık, yüksek ateş, halsizlik, tüm vücutta kırmızı döküntüler, burun akıntısı ve konjoktivit gibi belirtilerle ortaya çıkar. Uzun dönemde ise akciğerler, göz ve beyinde ciddi hasarlara sebep olur. Özellikle bebekler, gebeler, yeterince vitamin alamayanlar, çok yaşlılar ve kanser hastlaarı kızamık hastalığını daha ağır geçirebilir.

Sağlık Bakanlığı, özellikle 1980-1991 yılları arasında doğan kişilerin birer ay arayla iki doz kızamık aşısı olması gerektiğini vurgulamaktadır. Aşı; KKK (Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak) şeklinde üçlü olarak uygulanır. Eğer bahsi geçen yetişkinlerin elinde önceden KKK aşısı olduklarına dair belge ya da kızamığa karşı bağışık olduklarını gösteren laboratuvar tetkiki varsa, aşıya gerek yoktur. KKK aşısı olmamış tüm erişkinlere, eğer talep ederlerse, aile hekimleri bir ay arayla iki doz olarak aşıyı ücretsiz uygulayabilir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir