Kışın cilt egzamasından korunmak için neler yapmalısınız?

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Soğuk havada cildinize özen gösterin

Soğuk hava, cildi olumsuz etkiliyor. Deri, nemini kaybedip kuruyor. Böylece egzama ve kaşıntı gibi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Fişek İzci

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Fişek İzci, “Cildinizi nemlendirin, çok sık banyo yapmayın ve bol bol su için” dedi.

Soğuk havayla temas eden deride en sık karşılaşılan problem kuruluktur. Kurumuş cilt ise egzema, kaşıntı gibi pek çok deri hastalığına zemin hazırlar. Bu sorunlar, tüm vücutta görülebileceği gibi en sık yüz, kol ve bacaklarda ortaya çıkar. Ayrıca ısıtma sistemlerinin havadaki suyu ve nemi azaltması, cildin nemi tutabilmesini zorlaştırır. Bunların dışında pernio (soğuk yaralanması) ve soğuk ürtikeri (deride kaşıntı ve döküntü) ise diğer karşılaşılan hastalıklar.

Dışarı çıkarken kendinizi koruyun

  • En önemli korunma yöntemi, derinin doğrudan soğuk havayla temasının engellenmesidir. Bu sebeple dışarı çıkarken eldiven ve kalın çoraplar giyilmeli. Ayrıca kan dolaşımını bozduğu için dar giysilerden kaçınılmalı.
  • Özellikle giysilerin kapatmadığı vücut bölgelerinin nemlendirilmesine daha çok özen gösterilmeli.
  • Renkli, kimyasal madde içeren sabunlar kullanmamalı, daha çok doğal sabunları tercih edin.
  • Gün aşırı ılık duş alıp, her duştan sonra cildi nemlendirmek  gerekir. Ciltte kuruluk ve kaşıntı olduğunda asla kolonya ve doktor tavsiyesi olmadan merhem kullanılmamalı.

Cilde nasıl bir zarar veriyor?

Deri, dış etkenlere en çok maruz kalan organdır. Soğuğa maruz kalmak, deriyi üç farklı mekanizma ile hasarlandırır.

1-Soğuk maruziyeti, hücrelerde ve dokularda direkt olarak hasar meydana getirir.

2-Soğuk nedeniyle, deriyi besleyen damarların vazopazma uğraması (daralması) dokunun yeterli beslenmesini engeller.

3-Soğuk ayrıca derialtı yağ dokuda da hasar meydana getirebilir.

Pernio (soğuk yaralanması) soğuğa maruz kalınması sonucunda el, ayak, kulak ve burun gibi vücudun uç bölgelerindeki damarlarda daralmaya bağlı olarak, dokularda beslenme bozukluğu nedeniyle gelişir. Bu hastalıkta ciltte kızarıklık, kabuklanma ve yanma hissi oluşur.

Başka hastalıkların belirtisi olabilir

Yanlış beslenme bozuklukları ve çeşitli sistemik hastalıklar, cilt kuruluklarının ve kaşıntının sebebi olabilir. HIV enfeksiyonundan diyabete kadar pek çok sistemik hastalık, kuruluk ve kaşıntı nedenidir. Özellikle tiroid hastalıklarında ciltte kurumayla sık karşılaşılır. Ayrıca stres ürtiker, saç dökülmesi, sedef, egzama gibi pek çok hastalık da hem ana neden hem de tetikleyici olarak rol oynar.

Bol sıvı tüketimi kış aylarında da cilt sağlığı için çok önemlidir. Meyve ve sebze tüketimi de nem dengesini sağlar. Alkol, sigara ve şekerden uzak durmak gerekir. Bunun dışında demir, çinko, mineral, A, B, C ve E vitamini eksikliklerinde ciltte kuruma, kaşıntı ve egzamalar daha sık görülür. Düzenli egzersiz yapmak hem kan dolaşımını arttırarak hem de stresimizi azaltmamızı sağlayarak cildimizin daha sağlıklı olmasını destekler.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir