En çok migren ağrısı nedeniyle hastaneye gidiyoruz

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Sıradan bir baş ağrısı değil

Işığa, sese hassasiyet oluşturan, bazen de bulantı ve kusmayla görülebilen migren ağrıları yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Memorial Hizmet Hastanesi İnme Akut Tedavi Bölümü’nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Talip Asil, “Migren kaynaklı bu dayanılmaz ağrılardan botoks ve lokal enjeksiyonlar ile kurtulmak mümkün” dedi.

Sıradan bir baş ağrısı olmayıp, tedavisi mümkün nörolojik bir hastalık olan migren, doktora en fazla başvurulan rahatsızlıklardan biridir. Hastanın baş ağrısı nedeni öncelikle iyi değerlendirilmeli. Birincil baş ağrıları olarak da bilinen migren baş ağrılarının farklı özellikleri bulunur. Tanı için ağrıların süre ve sıklığı takip edilmeli.

Migren hastaları, ağrı öncesinde aura adı verilen bir durum yaşar. Gözde ışık çakması, yarım görme veya vücutta bazı bölgelerde uyuşma olarak tarif edilen aura belirtilerini ağrı takip eder. Bir baş ağrısının migren olduğunu anlamak için şu belirtilere dikkat etmek gerekir:

  • Ağrının orta derecede ve sürekli oluşu
  • Başta zonklama türü ağrı
  • Bulantı ve kusma
  • Işıktan ve sesten rahatsız olmak
  • Hareket edince artan ağrı
  • Gözde ışık çakması, yarım görme
  • Vücutta bazı bölgelerin uyuşması

Kronik ağrıyla karıştırmayın
Kronik baş ağrısı olan hastaların neredeyse tamamı kendilerinde sinüzit veya migren olduğunu düşünür. Ancak kronik baş ağrılarının gerilim baş ağrısı ve küme baş ağrısı gibi başka nedenleri de vardır. Migrenli hastalarda baş ağrılarını geçirmek için atak tedavisi uygulanır. Eğer ağrı sıklığı fazlaysa atakların sıklığı azaltılmaya çalışılır.

Her hastaya farklı tedavi
Migrenli hastalarda baş ağrısı atak sıklığı fazla ise veya ağrı çok şiddetliyse, hastanın özellikleri de göz önünde bulundurularak kronik tedaviler verilebilir. Ağrının karakteri yanında, hastanın özellikleri ve eşlik eden durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yüzden bir hastaya iyi gelen bir tedavi başka bir hastaya iyi gelmeyebilir.

Kronik migren tanısı; son üç ay süresince ayda en az 15 gün ve üzerinde baş ağrısı olan, gün içinde ağrının en az dört saat sürdüğü ve ayın en az sekiz gününde bu ağrıların migren tanı kriterlerini dolduracak özellikte olan hastalarda ve mutlaka bir nöroloji uzmanı tarafından görüşme sırasında klinik olarak konulabilir.

Migrene botoks ya da aşı

Botoks tedavisi: Standart tedavilerden sonuç alamamış hastalara botoks uygulanır. Botoks, kronik migrenli kişilerde duysal sinir uçlarından salınarak baş ağrısını başlatan kimyasal ileticileri bloke eder. Tecrübeli bir nörolog veya algoloji uzmanı tarafından doğru noktalara botoks uygulandığında, ağrı sıklığı ve şiddeti azalır ancak bunun etki süresi sonsuz değildir.

Sinir blokajı: Başın ağrı duyusunu algılayan kısmın anestetik maddelerle blokajı ve sinirin uyarılabilirliğinin azaltılarak, ağrı eşiğinin yukarı taşınması işlemidir. Burada hastanın büyük oksipital sinir alanına lokal anestetik madde enjekte edilir. Bu yöntem migren tedavi kılavuzlarında yer alan tedavilerin uygulanamadığı hastalarda veya bu tedavilere rağmen ağrı sıklığı ve şiddetinin azalmadığı durumlarda bu tedavilere ilave olarak kullanılabilir.

Migren aşısı: Calcitonin Gene Related Protein isimli doğrudan migren hastalığını oluşturan patolojik süreçleri engellemeye yönelik aylık enjeksiyonla ağrı sıklığı ve şiddetinin azaltılmasında olumlu sonuçlar alınmaktadır.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir