Eklem ağrılarınızın nedeni D vitamini eksikliği olabilir

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Bağışıklığın güçlenmesinde etkin rol oynuyor

Türkiye’de her üç kişiden ikisinin D vitamini değerleri düşük! D vitamini değerinin düşük olması; kemik, eklem ağrıları, kas zayıflığı, aşırı terleme, halsizlik, metabolizma yavaşlığı, depresyon ve çökkün ruh hali gibi şikayetlerle ortaya çıkabiliyor. Güneşlenmenin yanı sıra yeterli vitamin almanın en iyi yolu, sağlıklı ve dengeli beslenmeden geçiyor.

Uz. Dr. Tülay Kadıoğlu

Memorial Antalya Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Tülay Kadıoğlu, D vitamini eksikliğinin neden olabileceği sağlık sorunları hakkında bilgi verdi:

Kemik yapımı tamamlansa bile, D vitamini kemiklerin güçlenmesini ve ileride ortaya çıkabilecek osteoporoz riskini önler. Ayrıca insülin direnci sorunun ortaya çıkmasının engellenmesinde de önemli katkısı vardır. D vitamini eksikliği başta kanser olmak üzere; diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, sık enfeksiyon, romatizmal hastalıklar, kronik yorgunluk ve depresyon gibi birçok önemli sağlık soruna yol açabilir. Bağışıklığı kuvvetlendirici özelliği bulunan D vitamini eksikliğinde; meme, rahim, bağırsak kanserleri gibi kanserlerin sıklığında artış olur. Ayrıca her çocuğun yaşamının ilk yılında alması gereken, büyüme ve gelişim için gerekli en önemli vitaminlerden biridir.

Ofis yaşamı etkiliyor

Provitamin şeklinde alınan D vitamini, deri altında UVA ışınlarıyla aktifleşir. Kapalı ofislerde geçirilen uzun çalışma saatleri sonucunda güneşten mahrum kalınması D vitamin eksikliğinin en önemli nedenleri arasındadır.Günlük D vitamini gereksinimi; kollar, bacaklar ve yüzün 20 dakika gün ışığıyla temas etmesiyle karşılanabilir. Gerekli güneş ışığı miktarı; kişini yaşı, deri rengi, etkileşim süresi ve varsa tıbbi sorunlara göre değişir. D vitaminin deride yapımı yaşla giderek azalır. D vitamini, diğer vitaminlere oranla daha az sayıda besinde doğal olarak bulunur. Bu da yalnızca yüzde 20’sinin besinler aracılığıyla alınabileceğini gösterir ki, vücudun ihtiyaç duyduğu miktar için yeterli değildir. 

D vitamini bu besinlerde var

  • Balık yağı
  • Somon ve ton balığı
  • İstiridye
  • Yumurta sarısı
  • Peynir
  • Tereyağı
  • Karaciğer


iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir