Doğru yatak, omurgayı düz bir hat üzerinde hizalamalı ve desteklemeli

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Doğru yatak seçimi nasıl yapılmalı?

Sağlıklı bir omurga için mutlaka kaliteli ve vücut tipine uygun yatak seçimi yapılmasını belirten uzmanlar, doğru yatağın, uyuyan kişinin uyku pozisyonundan bağımsız olarak omurgasını düz bir hat üzerinde hizalaması ve desteklemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Uykuda aldığımız pozisyonlar, yatış şeklimiz de bu hizalamayı ve desteklemeyi değiştiriyor. Bu nedenle yatağın bu değişimlere de uyum sağlaması önemli.

Prof. Dr. Defne Kaya

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölüm Başkanı ve NP Fizyoterapi Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Defne Kaya, doğru yatak seçiminin omurga sağlığı için önemine işaret etti:

Yatağın omurganızın şeklini desteklemesi ve koruması gerekir. Çok fark etmeyiz ama uyurken de düzgün duruş önemlidir. Omurgamızın etrafındaki kas ve bağların biz uyurken gevşemesi ve toparlanması gerekir.

Geniş kalçalı kişiler yumuşak yatak tercih etmeli

Eğer bir yatak çok sert ya da çok yumuşaksa, omurganızın etrafındaki bu yapılar gevşeyemeyecektir. Yeterli sertlik aranmalıdır ki, bu da kişiden kişiye göre değişmektedir. Geniş kalçası olan kişilerin biraz daha yumuşak bir yatak tercih ederek, omurgasını aynı hizada tutmaları bel ve sırt ağrılarını önleyecektir. Daha dar kalçaya sahip kişilerin daha sert bir yatak seçmeleri önerilebilir.

Orta-sert yatak tercih edin

Emin değilseniz, orta-sert yatak tercih edin. 300’den fazla bel ağrılı kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, bunların 90 gün boyunca orta sert veya sert yatak denemeleri istenmiştir. Orta sert yatak kullananlarda rahatsızlığın daha az olduğu gösterilmiştir.

İçinde hiç yay olmayan, tamamı hafızalı materyaller içeren yataklar, vücudun şeklini alması nedeniyle önerilmemektedir. Hafızalı materyallerle yayların kombine kullanıldığı yataklar tercih edilmelidir.

Yeni yatak uyku kalitenizi artırabilir

Yeni bir yatak almak uyku kalitenizi artırabilir. Oklahoma State Üniversitesi’nden bir çalışmada, 62 kişiye yeni yatak verilerek 28 gün boyunca takip edilmiştir. Hemen herkesin daha iyi ve kaliteli uyuduğu gösterilmiştir. Ucuz yatakların pahalı yataklara göre daha fazla bel ağrısı oluşturduğu da çalışmada belirtilmiştir. Çalışmaya katılanların eski yataklarını kullanma süreleri ortalama 9.5 yıldı. Bu süre, bir yatağın ömrü olarak çalışmada vurgulanmıştır. Dokuz ya da 10 yıldır bir yatağı kullanıyorsanız, değiştirme vakti gelmiş demektir.

Uyku pozisyonu da önemli

Doğru yatağa sahip olsanız bile, uyku pozisyonunuz, kullandığınız yastıkların baş ve boyun bölgenizi düzgün desteklemesi sağlıklı ve kaliteli bir uyku için önemlidir. Bir yatak, uyuyan kişinin uyku pozisyonundan bağımsız olarak omurgasını düz bir hat üzerinde hizalamalı ve desteklemelidir. Sağlıklı bir uyku, hem derin uykuda salgılanan ve hücre yenilenmesini sağlayan hormonların salınımı için hem de dinç ve enerjik uyanmamız için çok önemlidir.”iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir