Bayramda aşırı kırmızı et tüketimi sağlığınızı bozabilir

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Bayramda kırmızı eti ne kadar tüketmelisiniz?

Kurban Bayramı yıl içerisinde kırmızı et tüketiminin en fazla olduğu dönemdir. Bayram sofralarında yapılan lezzetli yemekler, etseverlerin iştahını fazlasıyla açıyor. Ancak bayramın yazın en sıcak dönemine denk geldiği bu yıl, et tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Sayısız faydası olan kırmızı et, dengeli tüketilmediği takdirde vücuda büyük zararlar verebiliyor.

Doç. Dr. Cem Arıtürk

Acıbadem Fulya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, aşırı kırmızı et tüketiminin yol açabileceği sorunları anlattı ve uyarılarda bulundu:

Çok iyi bir protein kaynağı

Sağlıklı bir beslenme programı içinde günlük kırmızı et tüketimi kişinin kilo, boy, yaş ve fiziksel özellikleriyle değişmekle birlikte 50-150 gram arasında olmalıdır. Yaklaşık 100 gram kırmızı et, sağlıklı bir erişkinin günlük protein ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.

Kırmızı etin içeriğindeki aminoasitler, vücudun ihtiyacı olan tüm aminoasitleri içermektedir. Demir içeriği açısından da önemlidir. Kadınlar için gerekli olan 8 mg/gün ve erkekler için gereken 15 mg/gün miktarlarındaki demiri alabileceğimiz en iyi besin kaynaklarından biridir. Kanda bulunan ve oksijen taşıyan hemoglobinin yapısında bulunan demir, vücudun tüm dokularının oksijenlenmesi açısından oldukça önemlidir. Kas kitlesini korur ve enerji sağlar.

Protein içeriğiyle hem kas kitlesinin sağlanması hem de gereğinde vücut için enerji kaynağı olarak kullanılabilmesinden dolayı değerli bir besindir. Çinko içerir ve bağışıklık sistemini destekler. Vücudun günlük ihtiyacı olan 15 mg’lık çinko için iyi bir kaynak olan kırmızı etin 100 gramında 7-8 mg kadar çinko bulunmaktadır. Ayrıca B vitamini deposudur. Kırmızı etin içinde bulunan B12 vitamini sinir sistemi, B6 vitamini bağışıklık sistemi, B3 vitamini sindirim sistemi ve B2 vitamini ise cilt ve göz sağlığı açısından önemlidir.

Aşırı tüketimi neden zararlı

Kırmızı etin içeriğindeki kolesterol, hiperkolesterolemiye neden olabilir. Bayramda aşırı tüketimi, hipertansiyon hastalığının da önemli sebeplerindendir. Kalp ve damar sistemi rahatsızlıkları, önerilen miktarların üzerinde kırmızı et tüketimi ile ilişkilidir. Özellikle işlenmiş et ürünlerinin tüketimi mide kanserine, kırmızı etin aşırı tüketilmesi ise kalınbağırsak kanserlerine neden olabilmektedir. Bunlar dışında pankreas ve prostat kanseri de aşırı kırmızı et tüketimi ile ilişkilidir. Ürik asit miktarının artışı, idrar yolu taşlarına ve gut hastalığına yol açabilir. Ayrıca hazımsızlık, şişkinlik gibi mide problemleri ve kabızlık gibi diğer sindirim sistemi problemlerini de beraberinde getirebilir.

Yediğimiz etin kesim, depolanma, satış sürecindeki hijyen ve saklama koşulları çok önemlidir. Sağlıklı koşullarda kesilmiş, hazırlanmış ve soğuk zincir kurallarına uyulası, sağlık sorunlarının önüne geçilmesinde etkilidir. Bayramda etleri özellikle trans yağlar kullanılarak kızartmak yerine ızgara, haşlama ve fırında pişirme gibi sağlıklı yöntemlerin kullanılmasını şiddetle tavsiye ederim.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir