Basit bir halsizlik mi yoksa tiroit bezi iltihabı hastalığı mı?

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Hem fiziksel hem de ruhsal etkiliyor

Çoğu zaman yorgun ve sinirli olmayı gün içinde yaşadığımız bir olaya, mevsim geçişlerine veya hayat telaşına bağlarız. Ancak hem fizyolojik hem de ruhsal düzeyde kişileri etkileyen Subakut tiroidi, bu şikayetlerin sebebi olabiliyor.

Dr. Ayşegül Navdar

Hastalığı, Avrasya Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşegül Navdar anlattı.

Subakut tiroidi (tiroit bezi iltihabı) nedir?

Subakut tiroitit toplumda sık rastlanan bir guatr hastalığıdır ancak tanısı geç ve zor konur. Hastalık çoğu zaman kendiliğinden ve ağrı kesicilerle hızlı bir şekilde düzelebildiği için bademcik iltihabı ve diğer boğaz ağrılarıyla karışıp, hiç tanı konulmadan bile kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak subakut tiroitit bazen sessizce kendiliğinden iyileşebileceği gibi bazen de;

 • Şiddetli boğaz ağrısı
 • Düşmeyen ateş
 • Aşırı yorgunluk ve halsizlik
 • Kilo kaybı
 • Terleme
 • Çarpıntı gibi çok şiddetli de seyredebilmektedir.

Subakut tiroidi; tiroit bezi iltihabıdır fakat bu iltihapta antibiyotiğin yeri yoktur. Tiroit bezinde mikrobik bir iltihap olmamasına rağmen sanki mikrop varmış gibi yalancı bir iltihap gelişir.

Hastalık neden ortaya çıkıyor?

Sık olarak görülen bu hastalığın tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Stres, soğuk, geçirilen gribal enfeksiyonlar ve aşırı yorgunluk hastalığı tetikleyebilir. Mevsimsel dağılım gösteren bu hastalık, daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında görülür. Ancak son zamanlarda mevsim fark etmeksizin hastalık ortaya çıkabilmektedir. Üstelik bu hastalık tedaviye dirençlidir. Ayrıca iyileştikten sonra tekrarlama eğilimi yüksektir.

Yutkunurken zorlanmalara dikkat!

Boynun alt kısmında tiroit bezinin olduğu yerde şişlik ve sertlik meydana gelir. Hastanın muayenesi esnasında tiroit bezi ağrılı ve serttir. Klinik tablo haftalar, en geç aylar içinde geriler ancak tekrarlayabilir.

Klinik olarak tiroit bezi üzerinde şiddetli ağrı ve hassasiyet karakteristiktir. Tiroit bezi normalin 2-3 katı genişlemiştir bazen büyüme tek taraf ile sınırlı kalabilir. Ağrı tiroit bezi içinde gezici olabilir. Ayrıca;

 • Yutmada güçlük
 • Ses kısıklığı
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Hafif ateşin yanı sıra şiddetli ateş görülebilir.

Ateşin yanında hastada aşırı terleme de vardır. Terlemeler gece kıyafetini değiştirecek düzeyde olabilir. Hastaların yarısında zehirli guatr belirtileri vardır:

 • Sinirlilik
 • Çarpıntı
 • Taşikardi
 • Titreme
 • Terleme

Sürekli tekrarlayan iltihap hipotiroidiye yol açabilir

Belirtiler hastalığın ilk dönemlerinde tiroit bezindeki iltihap nedeniyle oluşan harabiyetten aşırı tiroit hormonunun kana karışmasından kaynaklanır. Hastalık ilk 6-8 hafta şiddetli seyreder. Genellikle 2-4 ay içerisinde düzelir. Çok sık tiroit bezi iltihabı tekrarlayan hastalarda zamanla hipotiroidi gelişebilir.

Subakut tiroitit nasıl tedavi edilir?

Belirtileri hafif seyreden hastalarda tedaviye ihtiyaç duyulmayabilir. Ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar ağrıyı kesmekle birlikte tedavi edici özelliği vardır. Bu sebeple ağrı kesici ilaçların doktor izni olmadan kesilmesi hastalığın tekrarlanmasına yol açabilir.

Ağrı ve iltihabın yoğun olduğu aynı zamanda ağrı kesici ve aspirin tedavisine cevap vermeyen hastalarda kortizon kullanılabilir. Genellikle yüksek dozda başlanıp yavaş yavaş azaltılarak bitirilir. Kortizonla hızlı bir şekilde tedavide sonuç alınır.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir