Aşure için açıkta satılan malzemeleri satın almayın!

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Paketli ürünleri tercih edin

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, aşure ayının yaklaşması nedeniyle uyarılarda bulundu: “Açıkta satılan kuruyemiş ve bakliyatlarla hazırlayacağınız aşure ile sağlığınızı ve ağız tadınızı bozmamak için resmi kontrollerden geçmiş, hijyen kurallarına uygun paketli ürünleri tercih edin.”

Aşure ayına girdik, bu ayda kuruyemiş, kuru meyve ve bakliyat satışları artış gösteriyor. Ancak tüketiciler, tazelik ya da organik algısı nedeniyle açıkta satılan ürünlere yöneliyor. Oysa ki açıkta satılan bu kategorideki ürünler, uygun koşullarda kurutulmamış ve muhafaza edilmemiş ise üzerinde çoğunlukla gözle görülmeyen bir küflenme oluşuyor ve bu küf, Dünya Sağlık Örgütü’nün bir numaralı kanserojen olarak belirlediği aflatoksin zehrini üretiyor…

Saner, birbirinden lezzetli kuruyemiş, kuru meyve ve bakliyatların biraraya gelerek lezzetli bir tat oluşturduğu aşurenin malzemelerini seçerken bakanlık kayıtlı, nerede üretildiği belli, hijyenik koşullarda saklanmış ve el değmeden paketlenmiş, üzerinde son kullanma tarihi veya tavsiye edilen tüketim tarihi yer alan paketli ürünlerin tercih edilmesi konusunda tüketicileri uyardı.

İç hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya da Saner’i destekledi: “Açıkta satılan hiçbir ürünün son kullanma tarihi yok. Ne zaman hasat edildi, ne zamandır piyasada dolaşıyor, piyasada dolaşırken nasıl koşullarda muhafaza edildi, ürüne sizden önce kaç kişi dokundu, yere düştü üzerine küflendi ve geri mi konuldu, saklama koşulları uygun muydu, böcekler ya da farklı haşereler temas etti mi; bunların hiçbiri ile ilgili bilgi sahibi değilseniz lütfen o ürünü satın almayın.”

Sağlıklı ve lezzetli aşure tarifi

Malzemeler:

  • 1 su bardağı aşurelik buğday
  • ½ çay bardağı kurufasulye ve nohut
  • 7-8 tane güneşte kurutulmuş kayısı
  • 6-7 tane sarı kuru kayısı
  • 4 tane kuru incir
  • ½ çay bardağı kuru üzüm
  • 1.5 çay bardağı çam balı
  • 6-7 tane karanfil
  • 1 su bardağı süt
  • 1 tane kırmızı elma

Üzerini süslemek için

½ çay bardağı kırmızınar, ceviz, fındık, badem, hindistan cevizi, tarçın, 1 yemek kaşığı kuş üzümü.

Yapılışı:Bütün malzemeleri ayrı ayrı az suyla haşlayın. Yumuşayan malzemeleri birbirine karıştırıp, biraz daha pişirin. Sonra süt, bal ve elmayı ekleyip, 1 taşım daha pişirin. Kaselere koyduktan sonra nar, ceviz, fındık, badem, hindistan cevizi ve tarçınla süsleyerek servis edin.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir