baymavislotbarportbetgrand pasha bet

‘POKEMON GO’ BİZE NE YAPIYOR?

O DA BAĞIMLILIK YARATIYOR!

Sanal karakterler topluyor, onları topladıkça mutlu oluyoruz. Üstelik bunu 40 yaşındaki işadamı da yapıyor, 10 yaşındaki çocuk da… Şimdilerde herkesi ‘Pokemon Go’ merakı sardı. Peki buna oyun deyip geçmek doğru mu?

Psikiyatri Uzmanı Dr. Asil Budaklı

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Asil Budaklı, “Bu tür oyunlar, kişinin konumunu ve gerçek çevreyi kullanarak bireyi daha çabuk etkisi altına alıyor” dedi.

Budaklı, şu açıklamaları yaptı: “Oyunların bağımlılık yönü vardı ama masumdular. Dönüm noktası 2000’li yıllarla birlikte başladı. Bilgisayar ve internetin yaygınlaşması, online oyunları da beraberinde getirdi. Bir dönem sokaklarda arkadaşlarıyla oynayan çocuklar önce atari salonlarında sanal karakterleri dövüştürdü ya da yarıştırdı, daha sonra da evinden çıkamaz hale geldi.

Bireyde gizlenmiş olan savaşma, rekabet etme, öldürme hazzı ve bunu tekrarlama isteği baskın şekilde ortaya çıkıyor. ‘Ben daha fazla yenmeliyim, ben daha fazla savaşmalıyım, benim takımım en iyi olmalı, benim şehrim en güzel olmalı, daha fazla can kazanmalıyım, bonuslarımı artırmalıyım’ diyerek  bağımlı hale geliyor.

Haz duygusu var

‘Pokemon Go’, ‘Google Haritalar’ aracılığıyla akıllı cihazların GPS’ini ve kamerasını kullanarak Pokemonları gerçek hayata entegre ediyor. Oyuncular telefonla gezerek ve pokemonları topluyor. Oyun, kişileri dışarıya yönlendirdiği için olumlu algılandı. Ancak bu oyunda da savaş, rekabet,  karşıdakini ezme ve bunlardan haz duyma gibi döngüler var.

Ölenler bile oldu

Amerika ve Avrupa’da yaşları 10-20 arasında değişen birçok çocuk oyun oynadığı sırada dikkatsizliğinin kurbanı oldu. Kimi Pokemon yakalarken kendisine zarar verdi, kimi ise hayatını kaybetti. Pokemon karakterini sildi diye kardeşini öldüren bile oldu. Florida’da da yaşayan 15 yaşındaki genç 13 yaşındaki kardeşini öldürdü.

‘Pokemon Go’ oynarken karakter yakalamak için kilometrelerce yol kat edenler içinse hackerlar çoktan devreye girdi bile. Oyunun kullanılmaya başladığı hafta konum değiştiricilerle karakterin yanına gitmeden oraya gitmiş gibi göstermek de artık mümkün. Şu an için oyunu oynayan yaş gruplarına bakıldığında yaz tatili devam eden okul, üniversite öğrencileri başı çekiyor. Önerimiz, eğitim yılı başlamadan kullanımı sınırlamak gerektiği.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir