baymavislotbarportbetgrand pasha bet

PIHTI RİSKİNDEN KORUNMAK İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR

HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİYOR

Halk arasında toplar damar tıkanıklığına bağlı pıhtı atması olarak bilinen tromboembolizm, her yıl binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olabiliyor. Gebelik, uzun uçak yolculukları, hormon tedavileri ya da doğum kontrol hapları pıhtı atma riskini artırabiliyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Harun Arbatlı, tromboembolizm ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

İnsan sağlığını tehdit eden tromboembolizm yani pıhtı atması, kanın pıhtılaşmasıyla oluşur. Kan pıhtısı, dolaşımla birlikte bir uç damarda yeni tıkanmalara neden olarak ciddi tablolara yol açabilir. Her yıl binlerce kişinin ölümüne veya kalıcı rahatsızlıklara neden olan tromboembolizm her yaş grubunda görülebilir. İlerleyen yaşlarda daha fazla görülen tromboembolizm, genetik hastalıklarla ortaya çıkabildiği gibi dış etkenlere bağlı da gelişebilir.

Gebelik döneminde hareketsiz kalmayın

Vücudun hormonal dengesinin değiştiği ve anne adayının hareketlerinin kısıtlandığı gebelik, tromboembolizm bakımından riskli bir dönemdir. Hamilelik sürecinde pıhtı atma görülme olasılığı diğer kadınlara kıyasla 4-5 kat daha fazladır.

Fazla kilolarınızdan kurtulun

Aşırı kilolu kişilerin kan kolesterol düzeyinin artması tromboembolizm riskini yükseltir. Ayrıca hareketsizlik pıhtı atması ihtimalini artırır.

Sigaradan uzak durun

Kırmızı kan hücrelerinin artmasına ve kanın akışkanlığının azalmasına neden olan sigara kullanımı pıhtı atmasına davetiye çıkarır.

Uçak yolculuklarında önlem alın

Özellikle dört saati aşan uçak seyahati yapan insanlarda tromboembolik hastalıklara ve ölümlere rastlandığı bildirilir.  Otururken bile bacak egzersizleri ve kısa yürüyüşlerle hareket kısıtlılığının önlenmesi hayati önem taşır.

Bilgisayar başında fazla zaman geçirmeyin

Uzun yolculukların yanı sıra bilgisayar ya da televizyon başında geçirilen uzun ve hareketsiz saatler de pıhtı atmasına zemin hazırlayabilir. Tromboembolizm özellikle hareketleri kısıtlayan diz, kalça ya da büyük ameliyat geçirenlerle yoğun bakımda tedavi gören hastalarda sık yaşanır. Pıhtı atması riski fazla olan bu hastalarda engelleyici tedavi uygulanması gerekir.

Riski azaltmak mümkün

Pıhtı atma riskinden korunmak için basit ama etkili önlemler almak mümkün. Sağlıklı beslenmek ve aşırı kilolardan kurtulmak alınabilecek önlemler arasında yer alır.

  • Gün içinde bol su tüketin.
  • Alkol ve kafein alımına dikkat edin..
  • Gebelik ve hormonal tedavi süreçlerinde doktor kontrolleri aksatılmamalı.
  • Yatak istirahatlerinde pıhtı oluşumunu engellemek için hareket edilmeli.
  • Gerektiğinde yaşam tarzında değişiklikler yapılmalı.
  • Doktorun tavsiyesine uygun olan basınçta varis çorapları giyilmeli.
  • Bacaklarda varislere yatkınlık varsa, bunlar tedavi edilmeli.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir