baymavislotbarportbetgrand pasha bet

OBEZİTE CERRAHİSİNDE ROBOTİK GASTRİK BYPASS AMELİYATI

AMELİYATIN DETAYLARI…

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli, Robotik Gastrik Bypass Ameliyatı hakkında bilgi verdi.

Gastrik bypass cerrahisi kilolarını kontrol etmek için diyet ve egzersiz dahil tüm yöntemleri denemiş ancak başarısız olmuş morbid obez hastalar için bir alternatiftir.

Gastrik bypass cerrahisi, kişilerin yediklerinin miktarlarını sınırlamak ve gıdaların bir kısmının emilimini azaltmak üzere uygulanır. Cerrahi olarak oluşturulan yeni mide veya poş denen kısım, eski mide hacminin yüzde 3’nü teşkil eder.  Eski mide futbol topu kadarken, yeni mide beyzbol topu büyüklüğündedir.

Ameliyatın ikinci aşaması bağırsak kısmıdır. Ortalama 150 cm’lik ince bağırsak, mideden gelen gıdaların sadece geçişine izin verir, sindirim ve emilim burada olmaz. İnce bağırsağın bu 150 cm’lik beslenme bacağının, safra ve pankreatik sıvıyı taşıyan biliyopankreatik bacakla birleşimi sonrası ortak ince bağırsak kanalında besinlerin sindirim ve emilimi gerçekleşir.

Gastrik bypass ameliyatının en karmaşık ve zor aşaması, yeni oluşturulan mide poşunun ince bağırsağa ağızlaştırılma aşamasıdır. Laparoskopik olarak bu ağızlaştırma için kullanılan en yaygın teknikler otomatik zımba makinesi veya dikiş atılarak yapılan teknikler.

Robotik Cerrahi Sistemi, dar alanda 3-boyutlu yüksek çözünürlüklü görüntü eşliğinde, cerrahın becerisini ve hassasiyetini artırarak, daha kolay dikiş atmasını sağlar.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir