baymavislotbarportbetgrand pasha bet

MÜZMİN ÖKSÜRÜĞÜNÜZ İSTANBUL BRONŞİTİ OLABİLİR!

METROPOL HASTALIKLARI

Metropollerde yaşamak, avantajlar sağlasa da ciddi fiziksel ve ruhsal hastalıklara sebep oluyor

İstanbul bronşiti, hasta bina sendromu gibi kavramlar tanıdık geliyor mu? AVM ve plazalara girdiğinizde tıkanan bir burundan bahsedersek bu kavramları mutlaka tanıyacaksınız. İstanbul Bronşiti, büyük şehirlerde hava kirliliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor, Hasta Bina Sendromu ise çalışma hayatının bir parçası haline gelen plaza ve AVM’lerde kol geziyor.

Kapalı ortamlarda merkezi havalandırma sistemleri kullanıldığından içeride bulunan havanın sadece yüzde 20’si yenilenebiliyor. Bu da doğrudan akciğerlerimize yansıyor.

Medical Park Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Duygu Özol, bu hastalıkları anlattı ve tavsiyelerde bulundu.

İstanbul Bronşiti, büyük şehirlerin kirli havasından kaynaklanan, esas olarak kuru öksürükle seyreden, geceleri artıp uykudan uyandıran, bronşların aşırı duyarlılığından ortaya çıkan bir hastalık. Daha çok çocuk ve kadınları etkiliyor.

Astım daha sık görülüyor

Astım, hava yollarının aşırı duyarlığı sonucu nefes darlığı, öksürük ve hırıltılı solunumla karakterize bir hastalık ve metropolde yaşayan insanlarda daha sık görülüyor. Akciğerler gün içinde çok miktarda toza, kokuya, parfüme ve egzos dumanı gibi irritanlara maruz kalıyor.

Araçlardan salınan egzos dumanıyla fabrika bacaları halk sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Astım tedavi edilebilir ve kontrol altında tutulabilir bir hastalık. Ancak, düzenli kontrollerini ve takiplerini yaptırmayan, ilaçlarını kullanmayan, çevresel hava kirliliğine ve egzoz dumanına yoğun maruz kalan, sigara içmeye devam eden hastalar sebebiyle her yıl dünyada 250 bin kişi astımdan hayatını kaybedebiliyor.

Hasta bina sendromu

Camların açılmadığı, havanın büyük havalandırma sistemleriyle  temizlenmeye çalışıldığı ve çok katlı binalardaki olumsuz iç ortam koşulları insan sağlığını tehdit ediyor.

Uzun süre merkezi sistemle soğutulup ısıtılan binalarda çalışan kişilerde hasta bina sendromu saptanıyor. Hasta bina sendromunun en önemli nedenleri; yetersiz havalandırma koşulları, kimyasal ve mikrobiyal kirlilik. Hasta bina sendromu belirli bir iç ortamdayken ortaya çıkan ve o ortamı terk edildikten sonra kaybolan ve binada yaşayan kişilerin çoğunluğunu etkileyen semptomlar dizisidir. Kronik yorgunluk, baş ağrıları, burun tıkanıklığı gibi belirtilerle

Kas ağrılarınızın sebebi olabilir

Sıcak, nemli ortamlarda ve su kaynaklarında yaşayabilen bir bakteri olan ‘Legionellapneumophilaklimaların içinde çoğalarak, havaya karışıp akciğerlere gidiyor.

Yüksek ateş, halsizlik, kırgınlık ve akciğerlerde iltihaplanmaya yol açabilir. Doğrudan üfleyen soğuk hava hem kasları hem de solunum sistemini olumsuz etkiler.

Ruhsal çöküntü de cabası!

Medical Park Silivri Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Ayşegül Aslan, büyük kentlerde güven, aidiyet duygusu, saygı gibi ihtiyaçların küçük yerlere nazaran daha az karşılanabildiğine dikkat çekti: “Yaşam temposunun hızlı olması, trafikte geçirilen zamanlar, sürekli uyarana maruz kalma gibi etkenler yüzünden büyük kentlerde yaşamak stresin artması anlamına geliyor. Bu da nevrotik bozukluklar (çökkünlük, kaygı bozuklukları) olarak adlandırılan bir grup ruhsal hastalığın büyük kentlerde daha sık görülüyor.

Kaliforniya Sendromu yaşıyor olabilirsiniz… Kaliforniya sendromu, zevke düşkünlük benmerkezcilik ve yalnızlık sarmalı içinde yaşayan insanı tanımlar. Büyük kentlerde doğan yeni kuşağın tüketici yaşam tarzına vurgu yapan bu sendromun dijital çağda sık görüldüğü düşünülüyor.”

KUTU

Bu önlemleri alabilirsiniz

  • Sigara, hem bireylerin kendisi için hem de içilen ortamlarda pasif olarak bulunanlar için zararlı ve tehlikelidir.
  • Doğal ve organik gıdalar tüketin, fast-food yiyeceklerden uzak durun.
  • Yaşanan ortamları sık sık havalandırın ve güneşin içeri girmesine izin verin.
  • Klimaların düzenli bakım ve onarımlarını yapın.
  • Temizlik sırasında kimyasalları kullanmaktan kaçının. Arap sabunu, sirke ya da organik ürünlerden yararlanın.
  • Oda/araba spreylerinden uzak durun. Oda spreyiyle moleküller havada asılı kalarak, akciğerlere gider.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir