baymavislotbarportbetgrand pasha bet

MUTLU ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR?

AİLELERE 10 ÖNEMLİ TAVSİYE

Mutlu, özgüveni yüksek, kendine ve başkalarına saygılı olmayı başarabilen bireylerin, mutlu bir çocukluk geçirmiş olduklarını söylemek mümkün.

Uzman Psikolog aile ve çift terapisti Gamze Eser, çocuk yetiştiren ailelere şu tavsiyeleri verdi:

order Deltasone 1-Tutarlı olun

Tutarlılık; herkesin kendisi için istediği ama çoğu zaman karşısındakine uygulayamadığı bir kavramdır. Çocukların yetiştirildiği ortamda olması gereken en önemli davranış biçimi tutarlılıktır. Doğru rol model olabilmek, sözlerimizle davranışlarımızın birbirine örtüşmesiyle mümkün hale gelir.

2-Sevginizi doğru gösterin

Kuşkusuz her anne-baba çocuğunu çok sever. Önemli olan bunu doğru biçimde göstermektir. Koşullar ve istekler üzerine kurulmuş sevgi ilişkileri, hem karşılıklı güven sorgulamasına açıktır hem de temel olarak değersizlik hissi yaşatır.

3-Yapabileceği işleri elinden almayın

Çocuklar hangi yaş grubunda olursa olsun işe yaradığını hissetmek ister. Bu duygu, var olma güdülerini güçlendirir, yeterlilik hissini pekiştirir. Merdivenden çıkmak, masa hazırlamak, kapıyı açmak ve bunun gibi her yaş grubuna uygun birtakım fiziksel eylemleri gerçekleştirmesine izin verin.

4-Rekabeti değil işbirliğini öğretin

İşbirliği duygusu, bütünleştirici, öğretici ve içinde saygı barındıran bir duygudur. Takım sporları, grup çalışmaları, birlikte oynadığınız oyunlar, okul projeleri gibi faaliyetleri tercih edin.

5-Saygıyı öğretin

Bireyin sahip olması gereken temel duygulardan biri de; kendisine ve başkalarına saygı duymasıdır. Çocuklarımıza bu durumu ancak davranışlarımızla gösterebiliriz. Ne konuştuğumuza değil nasıl davrandığımıza bakarlar ve bu şekilde kendilerini yönlendirirler.

6-Mükemmel diye bir şey yoktur

Mükemmel olmasını istemek çocuğa zarar verir. Kimse mükemmel değildir. Eksiklerimizi ve yapamadıklarımızı çocukların tamamlamasını istemek onu mutsuz bir birey yapar.

7-Geçmişte yaşamayın ve yaşatmayın

Sürekli yaşanmışlıklardan bahsetmek, yaşanan olumsuzlukları dillendirmek, yaptığı hataları affetmemek çocuklarınızın sizden uzaklaşmasına yol açar.

8-Önemli hissettirin

Hepimiz sevdiğimiz kişiler tarafından değerli olduğumuzu hissetmek ve bilmek isteriz. Önemli hissetmek için sizin güzel sözleriniz ve davranışlarınız yeterlidir.

9-Kıyaslamayın

Herkes dünyaya farklı parmak iziyle gelirken okulda aldığı notlar, sosyal ve fiziksel becerileri yüzünden kıyaslanmayı hak etmez. Herkes özeldir.

10-Sorgulamayı öğretin

Çocuklarımıza isteklerini, davranışlarını, söylemlerini sorgulamayı öğretin. Bunun için sorular sorun ve cevaplar bekleyin. Asla yargılamayın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir