baymavislotbarportbetgrand pasha bet

MİNİKLERİN GÜNEŞ BANYOSU ACIYA DÖNÜŞMESİN

ÇOCUKLARI GÜNEŞTEN KORUMA REHBERİ

Central Hospital’dan Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Ercan, “Anne babalar, bebeklik döneminden itibaren güneşin zararlı etkilerinden korumalı” diyerek tavsiyelerde bulundu:

Güneş ışınları her yaştaki insan için tehlikelidir. Ancak bu durum bağışıklık sistemi gelişmekte olan bebek ve çocuklar için daha fazla risk oluşturur. 0-18 yaş arasındaki çocukların güneş ışınlarından aldığı hasarlar, hayatları boyunca başta cilt kanseri olmak üzere birçok hastalık ve cilt problemlerine zemin hazırlar.

Güneş ışınlarının dik geldiği saatler olan 10.00-15.00 arası mümkünse dışarı çıkarılmamalı. Bulutlu ve sisli havalarda bile güneşin zararlı ışınlarının olabileceği unutulmamalı. Mecburen güneşte durulması gerekiyorsa, mutlaka 15-30 dakika önceden  koruyucu kremler sürülmeli. Kremler, 2-3 saatte bir tekrarlanmalı. Havuza ve denize girileceği zaman ise suya dayanıklı olanlar tercih edilmeli.

Yaz aylarında çocukların kıyafetlerini seçerken güneş ışığını engelleyecek ve terletmeyecek olmasına özen gösterilmeli. Ayrıca şapka ve şemsiye de kullanılabilir.

Koruyucu kremler en az 30 faktör olmalı

Çocuklar için kullanılan güneş kremleri en az 30 SPF koruma faktörlü ve UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlamalı. Kremler, çocuğun alması gereken D vitamini gibi vitaminleri almasını engellemez.

Deri yıpranmaları deri kanseri habercisi

Çocukların ciltleri hassas olduğundan, güneş yanığına daha yatkındırlar. Çocukluk çağındaki güneş yanıkları, ilerleyen yaşlarda deri kanserine yakalanma riskini artırır. Özellikle deri kanserinin en kötü huylusu olan melanom açısından ciddi risk ortaya çıkabilir. Güneş yanığı oluşan çocuklara öncelikle buz tedavisi uygulanmalı ve sonra yanıklar hekim tarafından değerlendirilmeli.

Koruyucu kremlerin içeriği çok önemli

Son dönemde en çok tartışılan konu güneş kremlerinin alerji yapıp yapmadığı. Sensitivite ve toksisite, güneş kremlerinde nadir kullanılan maddelerdir. Ancak yine de kontakt dermatit, alerjik reaksiyon sebebi olabilir. Alerjiye en sık yol açanlar maddeler PABA (para-aminobenzoic acid)ve oxybenzonedir. Avobenzone, sulisobenzone, octinoxate ve padimate gibi organik koruyucular daha güvenilirdir. Cildi hassas olanlar bebekler için kullanılan güneş koruyucuları tercih edilebilir.

Çok fazla güneşe maruz kalmak kanser riskini artırır. Ama bunun yanında ileri yaş, erkek cinsiyet, açık ten, sarı saçlı veya kızıl saçlı olmak, ailede deri kanseri öyküsünün bulunması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, bazı genetik hastalıklar ve radyasyon cilt kanserinin görülmesine yol açabilir.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir