baymavislotbarportbetgrand pasha bet

MİDE GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN SEBZELERİ İYİ YIKAYIN

BİTKİ ÇAYLARIYLA KENDİNİZİ TEDAVİ EDEBİLİRSİNİZ

Birden kendinizi kötü hissettiniz… Bulantı, kusma, karında sancı ve kramplar, ishal, halsizlik, bazen hafif ateş yükselmesi ve adale ağrısı gibi şikayetlerle kendinizi pek de iyi hissetmiyorsunuz. Aslında halk arasında mide gribi olarak bilinen aniden başlayıp 1-3 günde geçen bu hastalığa nörovirüsler neden oluyor. Genellikle besin zehirlenmesi gibi algılanıyor. Zaten virüs de çoğunlukla iyi yıkanmamış meyve ve sebze gibi besinlerle kişiyi enfekte ediyor.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, bulaşıcı özelliği yüksek virüsler nedeniyle dikkatli olmak gerektiğini söyledi. Yeşilada, “Bağışıklık sistemi zayıf kişiler ve çocuklar daha fazla etkileniyor. Kalıcı bir soruna yol açmamasına rağmen özellikle birkaç gün için tatildeyseniz tatilinizi, çalışıyorsanız gününüzü zehir edeceği kesin” dedi.

Panikleyip hemen antibiyotiklere, mide asidi baskılayıcılara sarılmanıza gerek yok. Zaten bu virüse etkili ilaç da yok. Basit bir şekilde bitki çaylarıyla şikayetlerin etkisini azaltabilirsiniz.

Prof. Dr. Yeşilada, çözüm olabilecek formülleri anlattı: “Bir demlik içerisine birer poşet tarçın/karanfil, melisa, adaçayı, rezene ve zencefil çayları ilave ederek üzerine 300 ml. taze kaynatılmış sıcak su ilave edin. 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Şekersiz olarak için. Günde 3-4 kez tüketebilirsiniz.

Zencefil, artık hepimizin bildiği gibi, en etkili kusma ve bulantı önleyici. Rezeneyle birlikte midedeki sorunların giderilmesine yardımcı olur. Adaçayı, karanfil, tarçın ise mikroplara karşı mücadelede yardımcı eder. Melisa hem karındaki şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur hem de rahatlatır.

Bu arada ishali daha çabuk durdurmak için bir çorba kaşığı siyah çayı suyla yutmaya çalışın. İçerisindeki kateşinler, ishalin durdurulmasına yardımcı olur.”
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir