baymavislotbarportbetgrand pasha bet

LAZER Mİ, VAZER Mİ?

HANGİ LIPOSUCTION TEKNİĞİ SİZE DAHA UYGUN?

ProfDrFeritDemirkan (1)

Prof. Dr. Ferit Demirkan

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Demirkan, liposuction ameliyatlarında tercih edilen lazer ve vazer yöntemleri hakkında bilgi verdi:

Son yıllarda medikal estetik alanında teknolojik bir patlama yaşanıyor. Piyasada düzinelerce yeni cihaz, ürün ve uygulama hem hekimlere, hem de hastalara ‘en son ve en iyi yöntem’ olarak pazarlanıyor. Liposuction da bu alanlardan biri… 1980’lerin başından itibaren uygulanan ‘klasik’ liposuction yani vakumla yağ alma işleminin yanına bugün vazer ve lazer de eklendi. Ancak bunlar farklı liposuction yöntemleri değil, klasik liposuctionda kullanılan farklı iki yardımcı araç olarak düşünülmeli. Bu araçları kullanma sebebi ise yağları eriterek daha kolay dışarı almak ve cildi sıkılaştırmak.

Vazer nedir?

Vazer tekniğinde cilt altına sokulan bir kanül yardımıyla ultrasonik ses dalgaları çalışılacak bölgeye iletiliyor. Ses dalgalarının yarattığı yüksek titreşim, yağ hücreleri arasında baloncuklar yaratıyor ve hücreleri yapıştıkları 3 boyutlu bağ dokusundan ayırıyor. Yerlerinden oynatılan yağ hücreleri, vakumlu aspirasyon yöntemiyle dışarı alınıyor. Ultrason, güvenli bir enerji; yağ hücrelerini yerlerinden oynatırken ne bu hücrelere, ne de çevredeki sinir, damar ve bağ dokusuna hasar vermiyor

Vazer teknolojisin en büyük avantajı, hiçbir şeyi bozmadan yağları yerinde oynatma becerisi. Böylelikle:

 • Canlı olarak dışarı alınan yağ hücrelerini yağ enjeksiyonunda kullanmak mümkün oluyor.
 • Geride kalan 3 boyutlu bağ dokusu hasar görmediği için esnekliğini koruyor ve yapışmıyor; bu teknikle sıfıra yakın cilt altı yağ dokusunu yapışıklıklar olmadan almak mümkün.
 • Yağ parçalama olayı hızla gerçekleştiği için vazer işleminin eklenmesi ameliyat süresinde ciddi uzamalara neden olmuyor.
 • Cilt altı yağ dokusunu tamamen boşaltmak mümkün olduğundan HD adı verilen teknik uygulanıyor. Bu teknikte uygun kişilerde liposuction ile six-pack yapmak ve kaslı bir vücut görünümü vermek mümkün.

Vazerin dezavantajları nedir?

 1. Vazer ısı transferi ile değil kabarcıklar yaratarak çalıştığı için ameliyat sonrası ciltte sıkılaşmaya neden olmuyor.
 2. Vazer enerjisini veren kanülün çapı geniş olduğundan giriş yerleri biraz daha belirgin oluyor.

Lazer Lipo

Lazer liposuctionda yağ dokusu cilt altına sokulan bir kanülle iletilen lazer ışınlarıyla ısıtılarak eritiliyor. Yaklaşık 50-52 dereceye çıkan bu ısı, çevre bağ dokusu ve dermal kolajeni de ısıtarak sıkılaşma sağlayabiliyor.

Vazerden farklı olarak kullanılan ışığın dalga boyuna göre farklı cihazlar mevcut. Örneğin SlimLipo 924/975 nm dalga boyunu kullanırken SmartLipo 1064/1320/1440 nm olarak 3 çeşit dalga boyunu birden kullanabiliyor. Üç dalga boyunun değişik kombinasyonları ile ışının daha çok yağ dokusu veya dermal doku tarafından emilmesi sağlanabiliyor.

Lazerin avantajları

 • Lazer etkisini ısıtarak gösterdiği için protein yapılı dokularda kısalma/küçülme yaratıyor; bunun klinik sonucu ise sıkılaşma. Özellikle gıdık ve kol sarkmalarında çığır açtığı söylenebilir, çünkü eskiden buralara liposuction yapmak boşalan dokuların daha da sarkmasına neden olabiliyordu.
 • Üç dalga boylu cihazlarda gerekiyorsa hiç yağ eritmeden ve almadan da cilt sıkılaştırması yapılabiliyor.
 • Eskiden liposuction yapılması mümkün olmayan baldır, ayak bileği gibi bölgelerde lazerle sadece yağı ertmek ve içeride bırakmak da incelme sağlayabiliyor. Isı etkisiyle ölen yağ dokuları iki ay içinde vücut tarafından temizleniyor.
 • Üç dalga boyunu kombine edebilen cihazlarda ‘Cellulaze’ fonksiyonu ile selülite sebep olan bağ dokusu bantları kesilebiliyor.
 • Lazer daha güçlü bir enerji tipi ve zor bölgelerde daha başarılı…

Dezavantajları da var

 1. Lazer enerjisi Vazer kadar seçici ve güvenli değil. Karşısına çıkan bütün dokuları (damar ve sinirler dahil) ısıtabiliyor. Bu da komplikasyon çıkmaması için dikkatli kullanılmasını gerektiriyor.
 2. -Lazerle yağları eritip liposuction ile almak, sonra da cildi sıkılaştırmak ameliyat süresini uzatıyor. Zira enerjiyi yanığa sebep olmamak için yavaş vermek gerekiyor. Üç dalga boylu sistemlerde 1 litre yağ almak 45 dakika sürebiliyor.
 3. Lazer ışını eritmediği yağlarda da birkaç hafta sonra sertleşmeye ve nekroza neden olabiliyor. Bu nedenle ameliyat sonrasında LPG, Velashape veya Exilis gibi bir cihazla masaj seansları mutlaka gerekiyor.
 4. Vazer probu ile verilen ses dalgaları baloncuklar oluşturarak yağı hücreler halinde parçalıyor
 5. Lazer ışını ile cilt altındaki yağlar eritilirken, dermis ve yağları çevreleyen bağ dokusu da ısıtılarak sıkılaştırılıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir